Posun termínu vydávania preukazov s čipom prešiel do 2. čítania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR
Foto: SITA / Marko Erd

Zdravotné preukazy s elektronickým čipom by mali poisťovne doručiť poistencom do konca budúceho roka. 

Parlament v stredu posunul do druhého čítania novelu zákona o zdravotnom poistení a poisťovníctve. Podľa právnej úpravy, o ktorej rokuje plénum v skrátenom legislatívnom konaní, by zdravotné preukazy s elektronickým čipom mali poisťovne doručiť poistencom do konca budúceho roka.

Zmeniť by sa mal aj termín povinnosti vytvárania a zasielania elektronických zdravotných záznamov do elektronickej zdravotnej knižky osoby.

Novelu vypracovalo Ministerstvo zdravotníctva SR ako iniciatívny návrh. Rezort argumentoval odporúčaním Najvyššieho kontrolného úradu SR. Úrad totiž pri kontrole objavil závažné pochybenia pri zavádzaní elektronizácie zdravotníctva.

„Projekt eHealth sa implementuje od roku 2009, pričom prešiel viacerými zmenami. Tento projekt vnímam ako jednu z kľúčových priorít rezortu zdravotníctva, ktorá má napomôcť so zvýšením efektivity využívania finančných prostriedkov v zdravotníctve,“ povedal vo svojom vystúpení minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker.

V súčasnosti je projekt podľa ministra auditovaný Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI). “Podľa predbežných správ je centrálna časť systému pripravená na ďalšiu integráciu. Rovnako sú integrované významné informačné systémy, ktoré používajú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a lekárne,“ povedal Drucker.

Problémy pripustil v častiach ako centrálne registre a dáta, náročnou úlohou bude podľa neho samotné nasadzovanie systému.

Ako informoval šéf rezortu zdravotníctva, parlamentný výbor pre zdravotníctvo v stredu jednohlasne odsúhlasil poslanecký prieskum v NCZI, ktorý by mal posúdiť pripravenosť projektu eHealth.

Zdravotné preukazy s elektronickým čipom by mali poisťovne doručiť poistencom do konca budúceho roka. Predpokladá to novela zákona o zdravotnom poistení a poisťovníctve, ktorú v pondelok odobrila Vláda SR na svojom mimoriadnom rokovaní.

Zmeniť by sa mal aj termín povinnosti vytvárania a zasielania elektronických zdravotných záznamov do elektronickej zdravotnej knižky osoby.

Novelu vypracovalo Ministerstvo zdravotníctva SR ako iniciatívny návrh. Rezort argumentoval odporúčaním Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ). Úrad totiž pri kontrole objavil závažné pochybenia pri zavádzaní elektronizácie zdravotníctva.

Dostál: Skrátené konanie sa zneužíva

Poslanci v stredu odobrili aj návrh na skrátené legislatívne konanie k novele zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy (kompetenčný zákon), ktorý taktiež v pondelok schválila vláda.

Podľa poslanca parlamentu Ondreja Dostála (SaS) však vláda zneužíva skrátené legislatívne konanie. Ako zdôvodnil v rozprave, skrátené legislatívne konanie je možné využiť v prípade, ak nastanú mimoriadne okolnosti (ohrozenie ľudských práv a základných slobôd alebo bezpečnosti, ak hrozia štátu značné hospodárske škody).

“V oboch prípadoch návrhov na skrátené legislatívne konanie vláda uvádza ako mimoriadnu okolnosť „snahu predísť vzniku značných hospodárskych škôd na strane Slovenskej republiky“.

Ani v jednom prípade však vláda svoj návrh náležite neodôvodnila a hroziace škody nielenže nekvantifikovala, dokonca v doložke vplyvov oboch predkladaných noviel zákonov uvádza, že nebudú mať žiadny vplyv na rozpočet verejnej správy,“ upozornil Dostál.

Skutočným dôvodom pre zrýchlené prijímanie oboch noviel je podľa poslanca dlhodobo zlé manažovanie práce vlády. “Príkladom zlého manažmentu práce vlády je predkladaný vládny návrh novely kompetenčného zákona. Po viac ako dvoch rokoch programovacieho obdobia 2014 až 2020 je percento zazmluvňovania a čerpania mnohomiliardového balíka eurofondov blízke nule, a zodpovednosť za tento stav nesie v plnej miere Ficova vláda,“ poznamenal Dostál.

Zlý manažment práce potvrdzuje podľa neho aj druhá novela. “Nevyhnutné odloženie vydávania zdravotných preukazov s elektronickým čipom občanom je dôsledkom „spackaného“ projektu e-Health, ktorý bol schválený ešte za prvej Ficovej vlády, neoživili ho ani desiatky miliónov eur z eurofondov a štátneho rozpočtu počas druhej Ficovej vlády, a tak sa ho urýchlene snaží resuscitovať tretia Ficova vláda,“ poznamenal Dostál.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky