Potenciál naučiť sa poskytovať prvú pomoc má každý

resuscitácia prvá pomoc
Foto: GettyImages

Potenciál naučiť sa poskytovať prvú pomoc má každý. Konštatuje to Slovenský Červený kríž (SČK) pri príležitosti Svetového dňa prvej pomoci.

Sviatok tento rok upriamuje pozornosť na skupiny ľudí, ktorí majú zdravotné znevýhodnenie či žijú v izolácii, mimo väčšinovej spoločnosti. Agentúru SITA o tom informovala Silvia Kostelná zo Slovenského Červeného kríža.

Svetový deň prvej pomoci si svet každoročne pripomína 14. septembra.

Nevidiaci či nepočujúci? Žiadny problém!

Inštruktori Slovenského Červeného kríža vzdelávajú v oblasti prvej pomoci ľudí bez rozdielu. Učia základy prvej pomoci aj nevidiacich, či nepočujúcich. Prvú pomoc približujú deťom v materských školách aj seniorom.

Červený kríž na celom svete pripravuje laikov v prvej pomoci už 150 rokov. V roku 2017 sa vo svete vďaka kurzom prvej pomoci Červeného kríža naučilo poskytovať prvú pomoc vyše 16 miliónov ľudí. Nič vám nebráni pridať sa a naučiť sa základné postupy, ako zachrániť život. Dlhoročné skúsenosti nám ukazujú, že tieto zručnosti sa vám môžu zísť kedykoľvek a kdekoľvek,“ podotkla generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová.

Podľa nej základy zvládne naozaj každý.

Prvá pomoc spája

Podľa Slovenského Červeného kríža prvá pomoc spája. Takisto konštatuje, že až 90 percent životov zachránia ľudia, ktorí vedia poskytnúť prvú pomoc, napríklad pri topení, úrazoch, otrávení, krvácaní či popálení. SČK poskytuje kurzy prvej pomoci pre laikov na celom Slovensku. Zoznam územných spolkov SČK je na http://www.redcross.sk/spolky.

Iniciátorom Svetového dňa prvej pomoci je Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRCCS). Pod týmto názvom sa pripomína od roku 2003.

Cieľom je zvýšenie povedomia verejnosti o významnej úlohe prvej pomoci v každodenných a krízových situáciách. V mnohých mestách sa konajú aktivity s ukážkami prvej pomoci.

Ľuďom poskytujú rady a návody, ako ošetriť najčastejšie poranenia, ako reagovať v situáciách ohrozujúcich život a zdravie človeka.

Tento deň je tiež príležitosťou osláviť ľudí, ktorí zohrávajú dôležitú úlohu pri poskytovaní prvej pomoc.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SČK Slovenský Červený Kríž