Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zuby
Foto: Shutterstock
12. 09. 2019 10:03 OstatnéSlovensko Marek elias.jpg od vZdravotnictve.sk

Povedzte Ááá: 12. september je Európskym dňom ústneho zdravia

Mottom Svetovej zdravotníckej organizácie pre tento rok  „Povedz Ááá… otvor ústa a uvidíš svoje zdravie“ pokračuje aj Európsky deň ústneho zdravia. Každoročne pripadá na 12. september.

Slovenská komora zubných lekárov preto chce upriamiť pozornosť obyvateľstva na význam prevencie ústneho zdravia dospelých.

Väčšina dospelej a najmä seniorskej populácie prevenciu vníma len ako absolvovanie preventívnej prehliadky raz ročne, a tým urobili všetko pre svoje ústne zdravie,“ hovorí predsedníčka Výboru SKZL pre prevenciu a hlavná odborníčka MZ SR pre zubné lekárstvo Neda Markovská.

Ochorenia ústnej dutiny, ako sú zubný kaz a zápal ďasien, postihujú viac ako 90 % dospelej populácie. Prevenciou sa im však dá predchádzať.

Kaz či zápal zhoršujú chronické ochorenia

Slovenská populácia dospelých a seniorov vo vysokom počte trpia tzv. chronickými neprenosnými ochoreniami. Sú typické dlhodobo sa vyvíjajúcim a pomalým priebehom. Ich vznik je výsledkom kombinácie faktorov genetických, fyziologických, životného prostredia a zlozvykov.

Ide najmä o kardiovaskulárne ochorenia, ako je vysoký krvný tlak, srdcový infarkt, ateroskleróza, vysoká hladina cholesterolu. Ďalej sú to pacienti s chronickým zápalom pľúc, chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, astmou, diabetes mellitus.

Nie malú skupinu tvoria pacienti, ktorí pre rôzne ochorenia užívajú lieky na riedenie krvi, alebo ide o pacientov po transplantácii srdcovej chlopne, samotných orgánov alebo tých, ktorí na transplantáciu čakajú.

Všetky tieto celkové ochorenia nepriaznivo ovplyvňuje a liečbu zhoršuje, ak sa v ústach nachádza neošetrený zubný kaz, zub so zápalovým nálezom na koreni alebo zápal ďasien a parodontu.

Na príčine sú baktérie

Zápal v okolí týchto zubov spôsobujú baktérie, ktorých toxické výlučky sa krvným obehom dostávajú k týmto chorým orgánom a zhoršujú ich stav.

Je preto nevyhnutné nezabúdať na ústne zdravie, nechať si ošetriť chrup a parodont, dvakrát ročne absolvovať dentálnu hygienu,“ vymenovala Markovská.

Základ je však v každodennej domácej starostlivosti o ústne zdravie správnou ústnou hygienou, fluoridáciou, redukciou prijímaných cukrov a pravidelnými prehliadkami u zubného lekára.

Zubný lekár musí byť informovaný o zdravotnom stave svojho pacienta,“ dodala Markovská.

K téme

Muži sa nezaujímajú o svoje zdravie, na rakovinu prostaty zomrie ročne 600 z nich September je mesiacom detí s rakovinou

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X