Povinné očkovanie najviac odmietajú vo väčších mestách

Vakciny.jpg
Foto: Morguefile.com

Najnižšia miera povinne očkovaných detí je síce v okrese Medzilaborce, no hneď za nimi nasledujú bratislavské a košické okresy. Vyplýva to z údajov poisťovne Dôvera o úhrade vakcín pre deti do dvoch rokov.

Najvyššia zaočkovanosť je v regiónoch Svidník, Kežmarok, Stropkov, Čadca a Rimavská Sobota.

Slovenský priemer v rámci povinného očkovania je 95 %. Práve to je hranica potrebná na zabezpečenie kolektívnej imunity populácie.

Ak táto úroveň klesne pod 95 %, začínajú sa vytvárať predpoklady pre šírenie ochorenia v nezaočkovanej populácii. Pod 90 percentami už vypukajú epidémie.

Zaockovanost_dovera.jpg
Zaočkovanosť – čím tmavší odtieň, tým vyššia | Zdroj: Dôvera

Obávajú sa MMR vakcín

Najnižšia zaočkovanosť je v prípade MMR (mumps-rubeola-osýpky). Generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan z toho nie je prekvapený.

„Ľudia sú kritickejší, hľadajú si informácie, no často natrafia na neseriózne zdroje, ktoré ich zneistia,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede.

„Je úlohou všetkých nás, ktorí pôsobíme v zdravotníctve, aby sme komunikovali s poistencami a vysvetľovali im nespochybniteľný prínos preventívneho očkovania pre populáciu,“ uviedol Kultan.

Riaditeľ Dôvery podporuje zmeny, ktoré štát chystá na posilnenie zaočkovanosti. No upozorňuje, že dôležitá je prevencia a vzdelávanie. A tam bude treba prostriedky navýšiť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Kultan
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňa