Povinnosť nosiť rúško sa uvoľňuje, Úrad verejného zdravotníctva rozšíril zoznam výnimiek

Koronavírus, rúško
Foto: ilustračné, SITA/AP

Učitelia a žiaci pri výučbe nebudú musieť nosiť rúško. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková, výnimku udelili pre charakter tejto výchovno-vzdelávacej činnosti.

ÚVZ v usmernení priblížilo, že pri vyučovaní je dôležitá verbálna aj neverbálna komunikácia medzi pedagogickými zamestnancami a žiakmi či deťmi v materskej škole.

Viac o téme: Koronavírus

V nadväznosti na zlepšenie epidemiologickej situácie ÚVZ rozšírilo výnimky pri nosení rúška aj pri pobyte v exteriéri. Opatrenie nadobúda účinnosť v stredu 20. mája.

Rúško podľa nového opatrenia pri vyučovaní nebudú musieť mať pedagogickí či odborní zamestnanci, napríklad asistenti učiteľa alebo špeciálni pedagógovia. Rovnako to bude platiť aj pre žiakov základnej školy v interiéri a exteriéri školy a deti v materskej školy.

Bez rúška aj pri fotení

„Výnimka z použitia prekrytia horných dýchacích ciest sa umožňuje vzhľadom na charakter vykonávaného výchovno-vzdelávacieho procesu, pri ktorom je dôležitá verbálna ale aj neverbálna komunikácia medzi zamestnancami a žiakmi (deťmi v materských školách) z dôvodu odovzdávania a prijímania potrebných informácií a plnenia úloh v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu,“ priblížil úrad.

ÚVZ rozšíril výnimky nosenia rúška aj pre pre osoby žijúce v jednej domácnosti pri pobyte v prírode, a to ak ich vzdialenosť je od iných osôb minimálne päť metrov.

Výnimka platí aj pre osoby nežijúce v jednej domácnosti, ak ich vzájomná vzdialenosť je minimálne päť metrov. Uvedená vzájomná dištančná vzdialenosť je podľa ÚVZ dostatočná pre zabránenie prenosu ochorenia pri pobyte vo vonkajšom prostredí.

Pri výkone športu na vnútorných či vonkajších športoviskách, nemusia mať cvičiaci nasadené rúško. Na tvári ho nemusia mať ani fotografované osoby, a to na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Primárne šírenie vzduchom

Ochorenie Covid-19 patrí medzi kvapôčkovú infekciu a šíri sa primárne vzdušnou cestou pri kašľaní, kýchaní alebo rozprávaní. Jedným z dôležitých nástrojov na zamedzenie šírenia ochorenia na Slovensku bolo prekrytie horných dýchacích ciest.

V pondelok 18. mája na ochorenie Covid-19 otestovali vyše 2-tisíc ľudí, žiadny test nebol pozitívny. Na webe Covid-19.nczisk.sk o tom informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Je to už tretí raz, čo na Slovensku nepribudli žiadne prípady nákazy novým koronavírusom od zaznamenania prvého prípadu. Na Slovensku je tak stále 1 495 pozitívne testovaných ľudí na toto ochorenie. Laboratóriá doteraz otestovali vyše 145-tisíc vzoriek.

Chorobe tretí deň nepodľahol žiadny pacient. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na Covid-19 tak zostáva na 28. Z ochorenia sa zotavilo ďalších sedem ľudí, spolu je už 1 192 vyliečených pacientov. Na Slovensku tak zostáva 275 aktívnych prípadov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša Račková
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR