Pozor na podvodné lieky do uší, ponúkajú ich na internete

biostenix
"Zázračný liek" sľubuje nereálne účinky Zdroj: vZdravotnictve.sk

Lieky, ktoré do mesiaca pomôžu zbaviť sa šumenia a pískania v ušiach. Ochránia pred infekciami a zbavia spotrebiteľov hluchoty. Inzeráty na prípravky Auresoil a Biostenix sú na internete, kde ich prezentuje prof. Jaromír Dubnický – vedec, odborník z oblasti molekulárnej biológie. Má ísť o jeho najväčší úspech, za ktorý bol práve nominovaný na Nobelovu cenu.

Ide však o podvod.

Ako informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková, ak má daný prípravok liečivé účinky, musel by ho schváliť Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Mohol by sa predávať na recept v lekárňach alebo ako voľnopredajný liek v kamenných alebo internetových lekárňach.

To však nie je prípad dvoch „zázračných“ prípravkov.

Podľa ÚVZ zrejme ide o kozmetické výrobky – kvapky na hygienu uší. Deklarujú však liečivé účinky, čo je v rozpore s ustanoveniami platných právnych predpisov o kozmetických výrobkoch.

Prevádzkovateľ stránok sa skrýva

Prevádzkovateľ daných stránok sa tak dopúšťa nekalej obchodnej praktiky.

Okrem toho, na internetových stránkach s možnosťou nákupu formou zľavového klubu nie je uvedený kontakt na prevádzkovateľa obchodu a obchodné podmienky. To je porušenie spotrebiteľských práv, najmä práva na informácie, práva na reklamáciu, práva na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu, práva na vrátenie kúpnej ceny a ďalšie.

Úradu verejného zdravotníctva sa nepodarilo zistiť prevádzkovateľa daných internetových stránok. Keďže v zmysle svojich kompetencií nevie v danej veci konať, odporúča spotrebiteľom dôkladne zvážiť všetky svoje rozhodnutia, týkajúce sa zakúpenia a používania vyššie uvedených výrobkov.

Jednoducho podvod

Na prípad upozornila aj stránka hoax.sk, a to ešte pred rokom. Ako pripomína, podvodná stránka obsahuje fotografie, na ktorých sú údajní spokojní užívatelia liekov. Ide však o fotografie z fotobanky, nie o reálnych ľudí.

To je aj prípad samotného „profesora Dubnického“. Fotografiu, na ktorej má byť, nájdete vo fotobanke 123RF pod heslom „úspech v podnikaní“.

biostenix
Vľavo údajný profesor, vpravo fotografia z fotobanky Zdroj: 123RF, vZdravotnictve.sk

Profesor Jaromír Dubnický, ktorý by bol nominovaný na Nobelovu cenu, samozrejme, neexistuje vôbec.

Samotný text obsahuje niekoľko zvláštnych formulácií, ktoré prezrádzajú, že ich autorom nie je Slovák.

Rovnaká podvodná stránka existuje aj v ČR, avšak na nej je pri rovnakej fotografii meno Jaromír Kosinský, upozornil web nasezdravotnictvi.cz. Také isté stránky sú aj v jazykovej mutácii pre Poľsko, Maďarsko či Rumunsko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša Račková
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR