Pozor na rybí olej. Odborníci odhalili jeho skutočný účinok na naše srdce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Olej
Rybí olej v skutočnosti nie je vhodným prostriedkom na prevenciu srdcových chorôb. Foto: umagarotabrasileira.com

Rybí olej v skutočnosti nie je vhodným prostriedkom na prevenciu srdcových chorôb. Uviedli to odborníci počas víkendového stretnutia Americkej asociácie srdca, ktorá doteraz odporúčala jesť minimálne dve porcie ryby týždenne.

V roku 2017 uviedla, že doplnky môžu znížiť riziko úmrtia po nedávnom infarkte. Nové štúdie však vyvrátili doterajšie odporúčania.

Fibrilácia predsiení

Prvý, rozsiahly výskum analyzoval, či doplnok omega-3 mastných kyselín alebo vitamínu D predstavoval akýkoľvek pozitívny efekt na prevenciu fibrilácie predsiení.

Táto diagnóza trápi zhruba 33 miliónov ľudí na celom svete. Znižuje kvalitu ich života a vystavuje ich väčšiemu riziku zlyhaniu srdca, mŕtvice či smrti.

Štúdia sa zamerala na takmer 26-tisíc mužov a žien, ktorí nemali žiadne problémy so srdcom. Dostávali buď 2000 IU vitamínu D3 a/alebo 840 miligramov omega-3 mastných kyselín alebo placebo – olivového či sójového oleja.

Po piatich rokoch zaregistrovali takmer 900 prípadov fibrilácie predsiení, čo je asi 3,6% sledovanej vzorky.

Primárna prevencia

Pri porovnaní výsledkov medzi dobrovoľníkmi, ktorí dostali placebo a tými, ktorí dostali vitamínové doplnky, vedci nezistili štatisticky významné rozdiely.

Zistenia sa tak zhodujú s predchádzajúcimi, no menšími alebo observačnými štúdiami a potvrdili, že vitamín D alebo rybí olej nemajú takmer žiadne pozitívne účinky.

Spoluautorka štúdie Christine Albert vyhlásila, že vďaka novej štúdii sa môžu odborníci zamerať na primárnu prevenciu, ku ktorej patrí napríklad zmena životného štýlu.

Pomôcť by mohli napríklad kontrola telesnej hmotnosti, krvného tlaku alebo obmedzenie alkoholu.

Účinok omega-3 mastných kyselín

Druhá štúdia, ktorú takisto zverejnili v The Journal of American Medical Association, zistili, že omega-3 mastné kyseliny neznižujú riziko kardiovaskulárnych chorôb.

Pozorovali pritom pacientov, ktorí dostávali vysokú dávku omega-3 mastných kyselín a tých s placebom v podobe kukuričného oleja.

Celkovo 13 078 pacientov liečili statínmi a mali vysoké riziko kardiovaskulárneho ochorenia, vysokú hladinu triglyceridov v krvi a nízku úroveň dobrého cholesterolu.

Pozorovali ich viac ako dva roky, medzi júnom 2017 a januárom 2020. Štúdiu zastavili skôr, ako pôvodne očakávali, pre nízku pravdepodobnosť akéhokoľvek pozitívneho dopadu omega-3 mastných kyselín.

Nežiaduce účinky

V skutočnosti zaevidovali väčšiu mieru gastrointestinálnych nežiaducich účinkov, ktoré pozorovali u 25% ľudí užívajúcich omega-3 mastné kyseliny. V druhej skupine s kukuričným olejom to bolo niečo cez 15% prípadov.

Kardiológ Steve Nissen z Cleveland Clinic vyhlásil, že „viaceré štúdie nepreukázali vôbec žiadny efekt rybieho oleja na kardiovaskulárne výsledky“.

Zdôraznil však jednu výnimku, pri ktorej podľa jeho slov použili purifikovanú zložku rybieho oleja EPA. „Aký je rozdiel medzi touto štúdiou a tou našou? Úprimne, v tej druhej použili minerálny olej ako placebo, ktorý však nie je neutrálny,“ ozrejmil.

Minerálny olej podľa neho skreslil výsledky. „Pri pravidelnom užívaní môže mať negatívne účinky. Preto sa tento výskum javí ako pozitívny, nie preto, že by bol rybí olej dobrý,“ objasnil.
„Úprimne, obe štúdie ukázali zvýšenie fibrilácie predsiení, pričom v našom prípade až o 69%. Znamená to, že rybí olej v niektorých prípadoch môže byť dokonca škodlivý,“ vyjadril sa Nissen.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Christine AlbertSteve Nissen
Firmy a inštitúcie Americká asociácia srdcaCleveland ClinicThe Journal of American Medical Association