Pozor na závislosť na nosových kvapkách či sprejoch. Riešil ju už každý štvrtý Slovák

Nos
Závislosť sa môže vyvinúť pri užívaní niektorých liekoch, ktoré sú viazané na lekársky predpis, ale aj pri užívaní niektorých voľnopredajných liekov. Foto: GettyImages

Závislosť na nosových sprejoch a kvapkách môže postretnúť kohokoľvek, ak pravidelne používa voľne predajné spreje na uvoľnenie nosa. Mnohí zo závislých si to však vôbec neuvedomujú.

Po niekoľkých dňoch používania tohto typu nosovej aerodisperzie navyše môže nos úplne prestať reagovať na účinky lieku. Varuje Klinika Mayo, neziskové americké akademické lekárske centrum zamerané na integrovanú zdravotnú starostlivosť, vzdelávanie a výskum.

Výsledkom je často zmena užívaného spreja či kvapiek za iné, situácia s neúčinnosťou lieku sa však môže zopakovať. Zároveň, ak človek závislý na prípravkoch proti upchatému nosu prestane s ich užívaním, môže sa jeho stav ešte zhoršiť.

Skutočná závislosť je nutkavá fyziologická potreba. O užívaní návykových látok je pritom známe, že sú fyzicky, psychologicky alebo spoločensky škodlivé. Alarmujúce je, že podľa najnovšieho prieskumu má na Slovensku takúto skúsenosť naozaj veľký počet ľudí.

Štyri signály

S liekovou závislosťou sa stretol každý štvrtý Slovák, či už sám osobne alebo vo svojom okolí. Liekovú závislosť odhalili Slováci podľa výsledkov prieskumu najmä vďaka štyrom signálom. Tým najčastejším (37 %) bolo obhajovanie si neustálej potreby daný liek užiť.

Až 36 % respondentov upozornili na problém so závislosťou zdravotné ťažkosti, napríklad problémy so spánkom či trávením. Tretina opýtaných si všimla svoje príliš časté či zbytočne dlhodobé užívanie lieku bez zjavnej príčiny či zmeny v správaní.

Iba v 3 % prípadov upozornil na možnosť liekovej závislosti lekár. Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse realizovanom pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácie na ochranu práv pacientov SR (AOPP) poukazuje na riziká spojené s nesprávnym užívaním liekov.

Pomoc vyhľadá len polovica

Závislosť od liekov je podľa asociácie závažný problém, s ktorým sa môže stretnúť prakticky ktokoľvek, kto užíva lieky. Neliečená závislosť na liekoch sa pritom môže vážne odzrkadliť na zdraví pacienta.

Už pri podozrení na závislosť je dôležité vyhľadať odbornú pomoc. Urobí tak však len polovica ohrozených Slovákov. Každý ôsmy sa rozhodne tento problém vôbec neriešiť.

„Naše bunky a tkanivá sa pri liekovej závislosti prispôsobia zmenám, ktoré navodí dlhodobé užívanie lieku natoľko, že vytvoriť normálny stav si môže vyžadovať komplexnú liečbu,“ vysvetlil odborný garant projektu Lieky s rozumom Jozef Glasa.

Na predpis aj bez

Proces liečby sa odvíja od typu látky, stupňa závislosti a ďalších faktorov, ktoré sú individuálne. Závislosť sa môže vyvinúť pri užívaní liekov, ktoré sú viazané na lekársky predpis, ale aj pri užívaní voľnopredajných liekov, akými sú aj kvapky a nosové spreje.

Ide predovšetkým o lieky, ktoré pôsobia na centrálny nervový systém ako lieky ovplyvňujúce náladu, tlmiace nervozitu alebo nepríjemné obavy, prípadne lieky zvyšujúce aktivitu a psychický výkon. Pomerne častá je závislosť na liekoch tlmiacich bolesť.

„Pacienti majú tendenciu zľahčovať riziká spojené s nadužívaním či dlhodobým zbytočným užívaním voľnopredajných liekov. Aj pri nich sa niekedy môže vytvoriť silný návyk, ktorý má už mnohé prejavy skutočnej závislosti. Nehovoriac o nežiaducich účinkoch, ktoré dlhodobé užívanie vyšších dávok lieku môže spôsobiť,“ doplnil Glasa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Glasa
Firmy a inštitúcie 2museAOPP Asociácia na ochranu práv pacientovKlinika Mayo