Práca gastroenterológov je vysoko riziková, lekári zaslali vláde svoje krízové požiadavky

Lekári pri operácii inkontinencie
lekári pri operácii inkontinencie

Slovenská gastroenterologická spoločnosť (SGS) vyzýva vládu SR, aby zaradila všetky gastroenterologické endoskopické pracoviská medzi vysokorizikové. Zabezpečiť má tiež dostatočné množstvo osobných ochranných pracovných prostriedkov na vykonávanie endoskopických vyšetrení. Spoločnosť na to v tlačovej správe vyzýva aj ostatných kompetentných.

Požaduje tiež od marca do odvolania núdzového stavu pre ambulantné gastroenterologické pracoviská minimálnu mesačnú úhrady od zdravotných poisťovní vo výške 75 percent priemernej mesačnej úhrady za minulý rok. Ak sa podľa SGS urýchlene neprijmú požadované opatrenia, môže rýchlo prísť k ekonomickému kolapsu väčšiny ambulantných gastroenterologických pracovísk.

Viac o téme: Koronavírus

Počas trvania núdzového stavu SGS tiež požaduje zaviesť s okamžitou platnosťou dva nové výkony. Jedným z nich je telekonzultácia, pokrývala by náklady na telemedicínske konzultácie s pacientmi. Druhým je endoskopické vyšetrenie s použitím osobných ochranných pracovných prostriedkov, ktoré by pokrývalo zvýšené nároky na tieto prostriedky u epidemiologicky rizikového pacienta.

S obmedzením výkonu plánovaných endoskopických vyšetrení súvisí aj dramatický pokles príjmov gastroenterologických ambulancií. Tie sa totiž odvíjajú hlavne od počtu výkonov a nemajú žiadnu zmluvnú paušálnu zložku príjmov.

Ako uviedla SGS, ďalším závažným faktorom je aj prudký nárast nákladov v súvislosti s endoskopickými vyšetreniami, pri ktorých sa musia dodržiavať najprísnejšie ochranné hygienické opatrenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovenská gastroenterologická spoločnosť SGS