Praktické sestry budú regulovaným povolaním

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
sestra
Foto:

Praktické sestry, donedávna zdravotnícki asistenti, už budú mať stanovený rozsah praxe. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva v predbežnej informácii o zmene vyhlášky.

V súčasnosti platná úprava neobsahuje požadovaný rozsah praxe praktickej sestry, čo môže spôsobiť nejednotný prístup k tvorbe pracovných náplní,“ upozorňuje ministerstvo.

Ako bude navrhnutý rozsah praxe, zatiaľ nie je známe. Návrh sa zatiaľ iba pripravuje. Isté je však, že bude odrážať vzdelanie na stredných zdravotníckych školách.

Rovnako by sa mala zmeniť aj prax sanitárov. Verejnosť môže svoje podnety posielať do konca septembra.

Zmena je nevyhnutná

Ako pre portál vZdravotnictve.sk uviedol hlavný odborník pre odbor praktická sestra Patrik Moškurjak, v profesii sestra sa v praxi prelínajú niektoré výkony s lekárskymi výkonmi. Sú však nad rámec kompetencie sestier, čiže sú poskytované non lege artis. Takisto aj v povolaní praktická sestra sa nájdu niektoré výkony, ktoré sa prelínajú s povolaním sestra.

Praktická sestra na základe svojich kompetencií musí vykonávať úlohy pri výkone svojho povolania na základe vyhlášky MZ SR podľa ordinácie sestry alebo lekára,“ vysvetlil Moškurjak. Ak teda lekár ordinuje liečbu pacientovi (odber, podanie injekcií, preväz), sestra alebo praktická sestra musí ordinovanú liečbu akceptovať.

Navyše, v súčasností praktické sestry našli uplatnenie v ambulanciách a zvažuje sa aj ich uplatnenie v agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti. „Je teda nielen žiadúce, ale aj nevyhnutné, aby spomínané kompetencie boli legislatívne ukotvené, lebo sa v praxi non lege artis vykonávajú,“ zdôraznil hlavný odborník.

S EÚ konflikt v tomto prípade nehrozí

Praktické sestry sa tak stanú regulovaným povolaním. Ako potvrdilo ministerstvo zdravotníctva, na úrovni EÚ to tak nie je. Jednotlivé členské štáty si však môžu reguláciu stanoviť.

Znamená to tiež, že neexistuje automatické uznávanie kvalifikácie.

V takýchto prípadoch sa v procese uznávania odborných kvalifikácií postupuje podľa všeobecného systému uznávania kvalifikácií na základe vzájomnej komparácie obsahu a rozsahu získaného vzdelania v hostiteľskej a domovskej členskej krajine,“ uviedla pre portál vZdravotnictve.sk hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Sporné premenovanie stále nie je doriešené

Premenovanie zdravotníckych asistentov na praktické sestry vzbudilo nevôľu sestier aj asistentov. Inicioval ho poslanec Štefan Zelník (SNS) a ozvala sa proti nemu aj Európska komisia.

Problematické je slovo „sestra“. Podľa komisie jednoducho nemožno pomenovať asistentov ako sestry, keďže sestry majú jasne stanovený rozsah vzdelania a odbornej praxe.

Komisia poslala Slovensku žiadosť o ďalšie informácie. Ak ju odpoveď neuspokojí, podá formálnu žiadosť o dodržiavanie práva EÚ.

Toto konanie sa však zatiaľ stále neukončilo. Ako informoval rezort zdravotníctva, nie je preto možné sprístupniť príslušné dokumenty. „Stanovisko je možné poskytnúť až po definitívnom ukončení procesu,“ dodala hovorkyňa.

Ako pripomenul Moškurjak, podobnú zmenu spravili aj v Českej republike. „Nepriniesla efekt podľa očakávania,“ zhodnotil.

Budúcnosť je otvorená

Problematický je navyše aj prívlastok „praktická“. V zahraničí totiž podobný názov (practice nurse, nurse practitioner) označuje, naopak, sestru s vyššími kompetenciami. Je samostatným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a môže napríklad predpisovať niektoré lieky.

Až budúcnosť ukáže, či dôjde k zmene úpravy názvu stredoškolsky vzdelanej sestry, alebo bude pokračovať navyšovanie kompetencií praktických sestier, aby bola starostlivosť poskytovaná lege artis,“ uviedol Moškurjak.

To si však podľa neho bude vyžadovať navýšenie praktickej prípravy a takisto revízie Školského vzdelávacieho programu pre daný odbor.

Dôležité to bude nielen na dosiahnutie navýšenia kompetencií, ale hlavne odbornú prípravu do praxe – štátny vzdelávací program je v súčasnosti dobre vypracovaný. Nesmieme však skĺznuť k tomu, že budeme pokračovať v navyšovaní kompetencií bez navyšovania stupňa odbornej prípravy a kontroly a úpravy študijného programu a výstupov zo vzdelania praktickej sestry,“ uzavrel hlavný odborník.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Patrik Moškurjak