Praktické sestry by sa mohli dovzdelávať vo všeobecných nemocniciach, pomôže to najmä absolventom

zdravotná sestra
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Praktické sestry by mali mať po novom možnosť vyššieho odborného štúdia v univerzitných aj všeobecných nemocniciach. Ministri v stredu odobrili poslanecký návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti .

Doteraz sa mohli ďalej dovzdelávať absolventi stredných zdravotníckych škôl len tam, kde sídlila fakultná nemocnica,” pripomenul predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník (SNS), ktorý návrh novely zákona predložil do parlamentu spolu so straníckym kolegom Petrom Pamulom.

Dochádzanie do fakultných nemocníc

Zelník v návrhu vidí veľkú pomoc pre absolventov zdravotníckych škôl, ktorí doteraz museli dochádzať do fakultných nemocníc.

Bolo to na základe iniciatívy stredných zdravotníckych škôl,” pripomenul predseda výboru. Podľa neho sa zvýši aj záujem o štúdium na stredných zdravotníckych školách.

Mohol by narásť počet uchádzačov o štúdium

Ako sa uvádza v predkladacej správe, ide o optimalizáciu postavenia stredných zdravotníckych škôl, ktoré nemajú v mieste pôsobenia fakultnú nemocnicu s tými strednými zdravotníckymi školami, v ktorých mieste pôsobenia sa fakultná nemocnica nachádza.

To by prispelo k podpore geografického rozloženia odborného vzdelávania na stredných zdravotníckych školách na Slovensku, nárastu záujmu a počtu uchádzačov o štúdium, teda aj počtu personálu v praxi a tiež k zvýšeniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre občanov.

Je to prvý predpoklad pre možné rozšírenie vyššieho odborného vzdelávania v študijnom odbore diplomovaná všeobecná sestra,” uviedol v máji pre agentúru SITA za Asociáciu stredných zdravotníckych škôl SR riaditeľ lučeneckej strednej zdravotníckej školy Miroslav Sekula.

Aj naša škola mala pôvodne tento odbor aktivovaný, ale pre doteraz platné ustanovenia nám bol zrušený,” dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom