Praktické sestry pôjdu do pediatrických ambulancií, rozhodol parlament

Parlament
Foto: SITA/Diana Černáková
Štefan Zelník uspel so svojím návrhom. Poslanci odobrili aj zmeny v rezidentskom programe.

Poslanci Národnej rady SR schválili v pondelok novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. V jej rámci prešiel pozmeňujúci návrh predsedu zdravotnckeho výboru Štefana Zelníka (SNS). Vďaka nemu budú môcť v pediatrickej ambulancii pracovať aj praktické sestry.

Zelník v minulosti upozornil na nízky počet sestier so špecializáciou detská sestra, keďže vzdelávanie tohto typu zaniklo. Nová úprava podľa neho umožní, aby sa nemuseli zatvárať pediatrické ambulancie.

Parlament v pozmeňujúcom návrhu schválil aj zmenu týkajúcu sa rezidentského programu. Rezident v odbore pediatria bude môcť pracovať v nemocnici aj v ambulancii. Doteraz musel ísť vždy do ambulancie. V oboch prípadoch sa zaviaže poskytovať zdravotnú starostlivosť päť rokov.

Sanitky
Foto: SITA / Dušan Hein

Na prepravu medzi nemocnicami budú osobitné záchranky

Poslanci NR SR v pondelok schválili zriadenie nového typu ambulancie záchrannej zdravotnej služby.

Z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti vyplýva, že nový typ ambulancie bude určený najmä na neodkladnú prepravu pacientov medzi zdravotníckymi zariadeniami.

Využijú ho pacienti, ktorých zdravotný stav si vyžaduje poskytovanie zdravotnej starostlivosti počas jeho prepravy. “Je to sekundárna prevozová služba,“ vysvetlil v rozprave člen strany Smer – SD Vladimír Baláž.

Zmeny pre dopravnú službu

Ďalšia zmena sa týka dopravnej služby, ktorú doteraz mohlo poskytovať akékoľvek vozidlo a ktorýkoľvek šofér.

Dopravná zdravotná služba je určená na prevoz vyliečeného pacienta do domáceho prostredia alebo do nemocnice. „My sme teraz urobili z dopravnej služby poskytovateľa zdravotnej starostlivosti: dopravnú zdravotnú službu, ktorá bude musieť patriť pod operačné stredisko,“ vysvetlila túto zmenu ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Podľa ministerky bude väčší prehľad o tom, kde sa vozidlo nachádza. Pacient by mal byť po novom odovzdaný šoférom do zdravotníckeho zariadenia, aby zbytočne neblúdil po nemocnici.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky