Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestra
Foto: Thinkstock
4. 02. 2019 9:20 Zdravotníctvo od SITA

Praktické sestry sú naďalej jablkom sváru

Asociácia nemocníc kritizuje hlavnú odborníčku MZ SR pre ošetrovateľstvo Helenu Gondárovú-Vyhničkovú. Porovnala štvorročné štúdium praktickej sestry s niekoľkotýždňovým kurzom zdravotníckeho asistenta vo Veľkej Británii.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) kritizuje tvrdenia hlavnej odborníčky Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) pre ošetrovateľstvo Heleny Gondárovej – Vyhničkovej o praktických sestrách.

Podľa ANS hlavná odborníčka pre ošetrovateľstvo porovnáva štvorročné štúdium praktickej sestry s niekoľkotýždňovým kurzom zdravotného asistenta vo Veľkej Británii. „Je načase položiť ministerstvu zdravotníctva otázku, čie záujmy vlastne obhajuje,“ vyhlásila asociácia vo vyhlásení, ktoré poskytla agentúre SITA.

„Arogantne a demagogicky prirovnáva študijný odbor praktickej sestry k trabantom. Šíri poplašné správy o ohrození zdravia pacientov – znova na neporovnateľnom príklade zdravotníckeho asistenta z Veľkej Británie,“ uviedla ANS.

Nezáleží jej na pacientoch, treba ju odvolať, vyhlasuje ANS

V tomto svetle spoločné protestné vyhlásenia so Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) dávajú podľa asociácie jasný signál, že na pacientovi nezáleží.

„Táto situácia trvá už príliš dlho a atraktivita povolania sestry, ako aj záujem o štúdium začína klesať ‚vďaka‘ intervenciám SKSaPA a hlavnej odborníčky pre ošetrovateľstvo,“ píše ANS.

Asociácia verí, že Ministerstvo zdravotníctva SR, pod ktoré hlavná odborníčka patrí, zaujme k jej postojom stanovisko. Rada ANS dáva ministerstvu na zváženie jej odvolanie.

Návrat trabantov

Hlavná odborníčka MZ SR pre ošetrovateľstvo vo svojom stanovisku, ktoré ANS kritizuje, zdôraznila, že sestra je regulované povolanie, rovnako ako lekár, zubný lekár, pôrodná asistentka.

Nemôže ho preto v súčasnosti podľa nej vykonávať ktokoľvek.

„Ak rozmýšľame o návrate prípravy sestier na stredné školy, tak potom rozmýšľajme aj o návrate trabantov, áut žiguli… to bolo tiež „in“ na dobu pred 40 – 50 rokmi. Na tú dobu bolo „in“ aj to, že sme nemali napr. internet, počítače, diaľkové ovládania,“ uviedla.

Odporúčané články

Pri riešení nedostatku sestier prešľapujeme na mieste, tvrdí komora Praktické sestry by sa mohli dovzdelávať vo všeobecných nemocniciach, pomôže to najmä absolventom

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Platy popredných manažérov v USA narástli za štyridsať rokov o vyše tisíc percent Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Tvrdý brexit môže viesť k nedostatku potravín, palív a liekov, hovorí prognóza britskej vlády Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Aktualizované: Pri bombovom útoku Islamského štátu na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí Kimi Räikkönen si po šestnásťdňovom „záťahu“ uprostred sezóny nič nepamätal, priznáva v knihe

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X