Praktické sestry sú naďalej jablkom sváru

Sestra
Foto: Thinkstock

Asociácia nemocníc kritizuje hlavnú odborníčku MZ SR pre ošetrovateľstvo Helenu Gondárovú-Vyhničkovú. Porovnala štvorročné štúdium praktickej sestry s niekoľkotýždňovým kurzom zdravotníckeho asistenta vo Veľkej Británii.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) kritizuje tvrdenia hlavnej odborníčky Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) pre ošetrovateľstvo Heleny Gondárovej – Vyhničkovej o praktických sestrách.

Podľa ANS hlavná odborníčka pre ošetrovateľstvo porovnáva štvorročné štúdium praktickej sestry s niekoľkotýždňovým kurzom zdravotného asistenta vo Veľkej Británii. „Je načase položiť ministerstvu zdravotníctva otázku, čie záujmy vlastne obhajuje,“ vyhlásila asociácia vo vyhlásení, ktoré poskytla agentúre SITA.

„Arogantne a demagogicky prirovnáva študijný odbor praktickej sestry k trabantom. Šíri poplašné správy o ohrození zdravia pacientov – znova na neporovnateľnom príklade zdravotníckeho asistenta z Veľkej Británie,“ uviedla ANS.

Nezáleží jej na pacientoch, treba ju odvolať, vyhlasuje ANS

V tomto svetle spoločné protestné vyhlásenia so Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) dávajú podľa asociácie jasný signál, že na pacientovi nezáleží.

„Táto situácia trvá už príliš dlho a atraktivita povolania sestry, ako aj záujem o štúdium začína klesať ‚vďaka‘ intervenciám SKSaPA a hlavnej odborníčky pre ošetrovateľstvo,“ píše ANS.

Asociácia verí, že Ministerstvo zdravotníctva SR, pod ktoré hlavná odborníčka patrí, zaujme k jej postojom stanovisko. Rada ANS dáva ministerstvu na zváženie jej odvolanie.

Návrat trabantov

Hlavná odborníčka MZ SR pre ošetrovateľstvo vo svojom stanovisku, ktoré ANS kritizuje, zdôraznila, že sestra je regulované povolanie, rovnako ako lekár, zubný lekár, pôrodná asistentka.

Nemôže ho preto v súčasnosti podľa nej vykonávať ktokoľvek.

„Ak rozmýšľame o návrate prípravy sestier na stredné školy, tak potom rozmýšľajme aj o návrate trabantov, áut žiguli… to bolo tiež „in“ na dobu pred 40 – 50 rokmi. Na tú dobu bolo „in“ aj to, že sme nemali napr. internet, počítače, diaľkové ovládania,“ uviedla.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek