Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
|
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: GettyImages
21. 05. 2019 9:46 od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Praktické sestry v pediatrických ambulanciách s hlavným odborníkom nekonzultovali

Hlavný odborník Patrik Moškurjak sa obáva nedostatočného vzdelania praktických sestier. V teoretickej príprave majú jeden blok, prax v pediatrických ambulanciách žiadnu.

Pozmeňujúci návrh, na základe ktorého budú môcť praktické sestry pracovať aj v ambulanciách pre deti a dorast, poslanci presadili do zákona. Neprešiel tak obvyklým pripomienkovým konaním.

Nekonzultovali ho však ani s hlavným odborníkom MZ SR pre odbor praktická sestra Patrikom Moškurjakom.

„So znepokojením som prijal informáciu o zaradení praktických sestier do ambulancií pre deti a dorast,“ uviedol pre portál vZdravotnictve.sk Moškurjak. „Takáto závažná zmena by mala byť prioritne riešená s tými, ktorých sa týka. Teda s hlavným odborníkom MZ SR pre odbor praktická sestra a, samozrejme, so samotnými praktickými sestrami,“ skonštatoval.

Vyhláška hovorí o dospelých pacientoch

Ako vysvetlil, praktické sestry – niekdajší zdravotnícki asistenti – majú presne určené kompetencie vyhláškou MZ.

Praktická sestra v prípade dospelých odoberá kapilárnu krv okrem odberu krvi na acidobázickú rovnováhu, podáva inzulín podkožne, podáva nízkomolekulárny heparín podkožne, podáva lieky intramuskulárne, odoberá venóznu krv na vyšetrenie z periférneho cievneho systému.

„Ako chceme zabezpečiť v praxi bezpečnosť podávania vyššie spomenutých liečiv a realizáciu odberov u osôb do 18 rokov, teda všetkých tých, ktorí sú prijímateľmi starostlivosti v pediatrických ambulanciách?“ pýta sa Moškurjak.

Lieky

Okrem novorodencov, na základe indikácie lekára spolupracuje so sestrou pri príprave a podávaní liekov do ústnej dutiny, príprave a podávaní intravenóznych liekov, hovorí vyhláška. „Vieme zabezpečiť v povolaní praktická sestra takto kvalitu a bezpečnosť poskytovanej starostlivosti?“ uvažuje hlavný odborník.

Málo teórie a žiadna prax počas štúdia

Podľa neho sa totiž počas stredoškolského štúdia nevenuje dostatočný priestor pediatrickej problematike. A už úplne chýba praktická zložka v rámci pediatrických ambulancií.

Obsahový štandard Štátneho vzdelávacieho programu pre odbor praktická sestra obsahuje jeden tematický celok s názvom Fyziológia a patológia novorodeneckého obdobia.

„Nejde mi o dehonestáciu alebo súperenie medzi povolaniami praktická sestra a sestra,“ zdôraznil Moškurjak. „Myslím si však, že je potrebné nastaviť určitý štandard pri výkonoch a pôsobnosti povolania praktická sestra.“

Ako dodal, nevidí problém uplatnenia praktických sestier v rôznych sférach zdravotníctva. „V prvom rade však musíme myslieť na vzdelanie praktických sestier, ich využitie v praxi, kompetencie, a v neposlednom rade dodržiavanie legislatívnych a právnych predpisov, aby sme nemuseli v budúcnosti čeliť pochybeniam,“ uzavrel.

Odporúčané články

Prácu praktických sestier v pediatrických ambulanciách odobril prezident Pediatri: Praktické sestry v ambulanciách sú nevyhnutnosťou

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X