Pre podvody v zdravotníctve obvinili 64 osôb

Puta_zadrzany.jpg
Foto: Pixabay.com
Obvinení svojím konaním spôsobili zdravotnej poisťovni škodu vo výške takmer 152-tisíc eur

Desiatky obvinených osôb sú výsledkom takmer trojročnej policajnej práce zameranej na odhaľovanie podvodov v zdravotníctve.

Ako ďalej informuje na sociálnej sieti Policajný zbor SR, od roku 2016, keď bolo začaté trestné stíhanie, boli vykonané domové prehliadky, prehliadky iných priestorov a pozemkov. Zaistené bolo množstvo listinných dôkazov a vypočutých bolo viac ako 1 500 svedkov – pacientov a lekárov.

„Ďalších takmer 800 svedkov (pacientov) už bolo mŕtvych. Ostatných nebolo možné vypočuť z dôvodu zlého psychického stavu alebo neprítomnosti v mieste bydliska (bezdomovci, dlhodobo odsťahovaní do zahraničia). Po vykonaní analýz výsluchov, ako aj záverov znaleckého skúmania obvinil vyšetrovateľ 31. januára 64 osôb z pokračujúceho obzvlášť závažného zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva,“ informuje polícia.

Do podvodu zapletení lekári aj lekárne

Obvinení v období od januára 2010 do októbra 2015 podľa polície prostredníctvom mandatárov a štatutárov dvoch spoločností z Banskej Bystrice (zástupca na zabezpečenie dostupnosti zdravotníckych pomôcok, produktov tzv. vlhkého krytia, reklamy, propagácie a marketingu) na území SR po vzájomnej dohode s lekármi a lekárnikmi zorganizoval reťazec.

„Lekári bez vedomia a súhlasu reálne existujúcich pacientov (už aj mŕtvych) vypisovali lekárske poukazy na vyššie uvedené zdravotnícke pomôcky. Neboli pacientom dodané a lekárne ich cez pokladne dávali na preplatenie zdravotnej poisťovni,“ uvádza polícia.

Spoločným konaním doposiaľ páchatelia podľa polície spôsobili zdravotnej poisťovni škodu za takmer 152-tisíc eur.

„Za tento závažný zločin hrozí trest odňatiam slobody na 10 až 15 rokov a zákaz činnosti. Prípad je aj naďalej v štádiu vyšetrovania a spisový materiál v súčasnosti obsahuje viac ako 60-tisíc listov,“ dodala polícia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom