Platia nové nariadenia k zákazom návštev v nemocniciach. Príbuzným môžu udeliť aj výnimky

Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Francisco Seco)

Nemocnice môžu udeliť výnimky zo zákazu návštev na lôžkových oddeleniach. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

Podnetom pre tvorbu odporúčaných postupov boli psycho-sociálne dôsledky odlúčenia blízkych príbuzných v čase epidemického výskytu ochorenia Covid-19,“ ozrejmila.

Chorých v terminálnom štádiu blízki môžu navštíviť

Výnimku zo zákazu návštev môže dostať napríklad návšteva pacienta v terminálnom štádiu ochorenia, navštíviť ho budú môcť súčasne dve blízke osoby.

Povolená je aj jedna osoba pre sprevádzanie pacienta pri prepustení z nemocnice či u pacienta s poruchami duševného zdravia a psychickými ochoreniami. Povolený je aj sprievod detského pacienta a návšteva dieťaťa v paliatívnej starostlivosti príbuznými.

Pri pôrode a počas pobytu matky v nemocnici bude môcť byť za splnenia podmienok jedna sprevádzajúca osoba.

Návšteva alebo sprievod musia byť vopred povolené

Návštevy alebo sprevádzajúce osoby musia do nemocnice vstupovať cez označený vstup a sú triedené vo filtri, návšteva alebo sprievod musia byť vopred povolené.

V prípade zistenia telesnej teploty nad 37,0 °C alebo iných príznakov akútneho respiračného ochorenia musia bezodkladne opustiť zariadenie. Výnimky sa však obmedzujú návštevám alebo sprievodom mladším ako 16 rokov, starším ako 65 rokov či osobám s chronickými ochoreniami.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Výnimka sa vzťahuje aj na oddelenia s Covid-19

Nemocnice musia okrem iného informovať návštevníkov, aby v prípade príznakov akútneho respiračného ochorenia v súvislosti s ochorením Covid-19 nevstúpili do zariadenia. Musia tiež zabezpečiť vizuálne plagáty s potrebnými informáciami, poskytnúť primerané osobné ochranné prostriedky a prostriedky na vykonávanie hygieny rúk. Musia tiež evidovať osoby, ktoré pacienta navštevujú.

V lôžkových zariadeniach, kde sú hospitalizovaní pacienti s ochorením Covid-19, platí všeobecný zákaz návštev. Výnimka však bude možná pri rozlúčke najbližších príbuzných s pacientmi v terminálnych štádiách ochorenia či nevyhnutnom sprievode dieťaťa. Aj v tomto prípade sa však obmedzujú rizikovým skupinám.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša Račková
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)