Pred 120 rokmi ľudia umierali už ako 50-roční. Za dlhší život vďačíme aj kolektívnej imunite

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: UPJŠ Košice

Posledný aprílový týždeň je venovaný téme očkovania. V dňoch 24. až 30. apríla 2020 prebieha Svetový imunizačný týždeň, ktorý sa snažia propagovať aj študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach. Cieľom Svetového imunizačného týždňa je zvýšiť záujem o očkovanie a šíriť povedomie o jeho význame.

K očkovaniu sa viaže veľa mýtov

Očkovanie delí verejnosť na dva tábory, má svojich zástancov aj odporcov. Žiaľ, šírenie protiočkovacích myšlienok má v súčasnosti stúpajúcu tendenciu a nedôvera k očkovaniu sa často objavuje aj u mamičiek malých detí, u ktorých má vakcinácia proti vážnym ochoreniach veľký význam. Preto sme sa rozhodli podporiť úsilie Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá odmietanie očkovania vlani zaradila medzi desať 10 hlavných problémov verejného zdravotníctva a ponúknuť širokej verejnosti na Slovensku overené informácie o povinnom očkovaní a pomôcť tak vyvracať mýty,“ hovorí koordinátorka projektu Spolku medikov mesta Košice, študentka 4. ročníka Všeobecného lekárstva na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach Romana Bodnárová.

Študenti v spolupráci s prezidentom Slovenskej spoločnosti infektológov a pracovníkom Kliniky infektológie a cestovnej medicíny LF UPJŠ a UNLP prof. MUDr. Pavlom Jarčuškom, PhD. nakrútili video, v ktorom predstavujú hlavné posolstvá kampane.

Zastavili sme mnohé infekčné ochorenia

Podľa profesora Jarčušku viedla imunizácia prostredníctvom povinného očkovania k významnému zníženiu chorobnosti a úmrtnosti na infekčné ochorenia v posledných štyridsiatich rokoch. Zastavili sme šírenie detskej obrny, záškrtu, tetanu, čierneho kašľa, ružienky či osýpok.

Priemerná dĺžka života muža v roku 1 900 bola 51 rokov. Dnes je 73 rokov,“ hovorí na videu lekár, podľa ktorého sme si život predĺžili o 22 rokov aj vďaka očkovaniu.

Zaočkovanosť stále nie je 100-percentná

„Zaočkovanosť slovenských detí je síce vysoká, nie však stopercentná, či už kvôli laxnému prístupu osôb z marginalizovaných skupín obyvateľstva, alebo kvôli antiočkovacím náladám niektorých rodičov,“ dodáva profesor Jarčuška.

Svetový imunizačný týždeň (World Immunization Week) je organizovaný pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s cieľom zvýšiť všeobecné povedomie o význame očkovania pre zdravie a životnú pohodu celej populácie a ochranu ľudí všetkých vekových skupín pred vážnymi chorobami. V európskych krajinách sa koná už pätnásty raz.

„Vakcinácia sa považuje za jeden z najúspešnejších a nákladovo najúčinnejších zdravotných zásahov. Čo by sme teraz dali za vakcínu proti novému koronavírusu spôsobujúcemu ochorenie Covid-19?“ poznamenáva profesor Jarčuška na adresu aktuálnej situácie okolo pandémie.

Pavol Jarčuška
prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol JarčuškaRomana Bodnárová
Firmy a inštitúcie LF UPJŠ Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach