Pred súd sa postavia lekár a rodičia dievčaťa, ktoré podľahlo ženskej obriezke

súd, sudca
Foto: ilustračné, Getty Images

Egyptský generálny prokurátor poslal prípad rodičov 12-ročného dievčaťa, ktoré podľahlo zmrzačeniu ženských pohlavných orgánov, a lekára, ktorý zákrok údajne vykonal, na súd. V sobotu o tom informovala jeho kancelária. Procesom s nimi zatiaľ nestanovili termíny.

Dievča podľahlo takzvanej ženskej obriezke minulý mesiac, keď po 30-minútovom zákroku vykrvácalo. Jej smrť vyvolala v krajine vlnu pobúrenia. Lekár podľa vyhlásenia prokuratúry vyšetrovateľom povedal, že na dievčati vykonal kozmetickú operáciu. Toto tvrdenie však po vyšetrení tela zosnulej vyvrátili súdni lekári.

Egypt proti tejto praktike bojuje už desaťročia, no aj tak má stále najvyššiu mieru ženskej obriezky na svete. Podľa štátnej Národnej rady pre obyvateľstvo vlani zmrzačenie ženských pohlavných orgánov podstúpilo 82 percent dievčat mladších ako 17 rokov.

Egypt v roku 2008 prijal zákon, ktorý kriminalizuje túto praktiku, no aj napriek tomu zostáva rozšírená. Mnohé rodiny sa obávajú, že neobrezaná dcéra sa nebude môcť vydať.

Hlavná „výhoda“ ženskej obriezky podľa jej obhajcov spočíva údajne v tom, že žena, na ktorej vykonajú takýto zákrok, nemá potešenie zo sexu a nebude preto neverná manželovi. Obhajcovia ľudských práv túto praktiku odsudzujú s tým, že je to týranie a mrzačenie, ktoré dievčatá poznačí nielen fyzicky ale aj psychicky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom