Predseda úradu pre dohľad Tomáš Haško sa vzdal funkcie

sanitky
Foto: SITA / Dušan Hein

Vláda má na stole návrh na odvolanie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška. Zaoberať sa ním však už nebude – Haško predbehol svoje odvolanie a v pondelok sa vzdal funkcie sám.

Haškovi zlomil väz tender na záchranky, v ktorom sa objavilo podozrenie na prepojenie členov výberovej komisie s víťazom, ktorý získal väčšinu bodov siete.

Odchádzajúci šéf úradu však akékoľvek pochybenia naďalej odmieta.

Prečo potom odchádza?

Dnes robím osobné rozhodnutie a vzdávam sa jednej z vysoko zodpovedných funkcií preto, lebo nechcem pripustiť, aby profesionalita zamestnancov úradu bola degradovaná a spochybňovaná tými, ktorí či už vedome, alebo nevedome hrubo zavádzajú verejnosť a šíria nepravdivé informácie,“ píše Haško vo svojej abdikácii.

Ako lekár, zdravotnícky odborník neviem na takéto ataky vecne, konštruktívne reagovať, a preto som sa rozhodol čestne na funkciu predsedu abdikovať,“ vyhlasuje.

Trvá na svojom, všetko bolo podľa neho v poriadku

Haško trvá na tom, že ÚDZS uskutočnil výberové konanie plne v súlade s pravidlami definovanými zákonom.

Ako štatutár verejnej inštitúcie som povinný vykonávať kroky, ktoré majú oporu v zákone a ku ktorým ma zákon splnomocňuje,“ tvrdí.

Ako pripomína, po tom, čo sa objavili pochybnosti, podal podnet na generálnu prokuratúru, aby orgány činné v trestnom konaní preskúmali konanie úradu a činnosť členov výberovej komisie.

Pravidlami sa riadil aj výber členov komisie

Podmienky výberového konania, pravidlá pre pôsobnosť úradu v uvedenom konaní podľa Haška jednoznačne zadefinovalo Ministerstvo zdravotníctva SR zákonom, resp. vyhláškou.

Pri menovaní členov komisie som postupoval tak, aby bolo eliminované riziko možného ovplyvňovania jednotlivých členov. Aj preto piati členovia komisie boli zo štyroch rozdielnych inštitúcií, pričom dvaja z nich boli zamestnanci rezortu zdravotníctva. Odbornosť a vysokú profesionalitu listom potvrdil aj generálny tajomník služobného úradu Ministerstva zdravotníctva SR,“ uviedol Haško.

Haško podľa textu svojej rezignácie dúfa, že zákonnosť konania úradu potvrdia aj orgány činné v trestnom konaní. „Verím, že verejnosť bude v blízkej budúcnosti informovaná o dôležitých skutočnostiach, ktoré celé výberové konanie úplne tendenčne a zámerne spochybnili,“ uzatvára Haško.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Haško
Firmy a inštitúcie ÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou