Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sksapa
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prezidenti, ktorých bolo vlani počuť najviac - Andrej Kiska a Iveta Lazorová v apríli 2015 v Poprade SITA / Radoslav Maťašš
5. 01. 2016 7:00 Zdravotníctvo Marek elias.jpg od SITA

Prehľad udalostí roku 2015 v zdravotníctve (2. polrok)

Po relatívne pokojnom auguste nastala v septembri ozajstná horúca jeseň. Padla hlava šéfa najväčšej zdravotnej poisťovne, ministra opäť neodvolali a sestry začali s hromadnými výpoveďami.

Júl

 • Lekárom združeným v Zdravite, ktorí dali k 1. máju výpovede zdravotnej poisťovni Dôvera, sa podarilo s ňou dohodnúť a výpovede stiahli.
 • Naopak, tri nemocnice  v pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja vypovedali 1. júla zmluvy s Dôverou, tá to označila za politické divadlo.
 • Združenie Via Iuris upozornilo na ďalší nákup prístrojov v zdravotníctve, tentoraz išlo o žilinskú nemocnicu, ktorá obstarala dva ultrazvuky za 123 tis. eur. Dodávateľom je firma WEGA-MS, ktorá ako jediná z 173 oslovených firiem  predložila ponuku.
 • Do druhého kola súťažného dialógu, cez ktorý si MZ vyberá partnera na projekt stavby novej bratislavskej nemocnice, postúpili piati uchádzači.
 • Návrh novely zákona o poskytovateľoch, ktorá rieši odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov, vstúpil do legislatívneho procesu. Nesúhlas vyjadrili sestry a pôrodné asistentky.
 • Zdravotné poisťovne dostali údaje potrebné na vykonanie ročného zúčtovania zdravotného poistenia (RZZP) o niekoľko týždňov neskôr ako rok predtým, navyše sa ukázalo, že niektoré z nich sú nesprávne.
 • Ministerstvo školstva prišlo s nápadom, aby zdravotné poisťovne založili tzv. prevenčný fond, do ktorého by posielali 0,25 % z prijatého poistného. Fond mal financovať športové poukazy pre deti a projekty na výstavbu, rekonštrukciu a prevádzkovanie športovej infraštruktúry športu pre všetkých. Proti sa postavili poisťovne, pacientske organizácie aj samotné MZ.

Vzhľadom k súčasnej finančnej situácii v rezorte zdravotníctva je podobná požiadavka neprijateľná. Dovoľujeme si zároveň upozorniť, že prioritná úloha pri verejnom zdravotnom poistení je financovanie poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Ministerstvo zdravotníctva v pripomienkovom konaní k návrhu zákona o športe

August

 • Za lekárskym ošetrením do inej krajiny EÚ by bolo ochotných vycestovať až 43 % Slovákov. Vyplynulo to z prieskumu Európskej komisie.
 • Ministerstvo školstva ustúpilo od svojho návrhu na financovanie prevenčného fondu zo zdravotných odvodov.
 • Slovenská lekárska komora sa so zdravotnými poisťovňami nedohodla na úprave cien za poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ale pristúpila na návrhy poisťovní, aby ostalo zachované poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

September

 • Na scénu vstúpila teta Anka. Transparency International oznámila, že VšZP uzavrela zmluvy na vyšetrenie CT a MR s firmami prepojenými na Annu Sučkovú, tetu riaditeľa poisťovne Marcela Foraia. Po pár týždňoch Forai odstúpil z funkcie.
VšZP
SITA / TomṚ Benedikovič
 • Minister Viliam Čislák oznámil, že platby za poistencov štátu v zdravotníctve vzrastú od októbra na 5,85 %. Takto sa mali zabezpečiť zvýšené náklady zdravotníckych zariadení na platy.
 • V kauze nákupu CT prístroja v piešťanskej Nemocnici Alexandra Wintera polícia obvinila osem osôb. Správna rada nemocnice odvolala riaditeľku nemocnice Máriu Domčekovú.
 • Komora sestier ohlásila protesty, keďže zákon, ktorý upravuje odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov, postupoval legislatívnym procesom aj napriek výhradám sestier.
 • Prezident SR Andrej Kiska podaním na Ústavný súd SR (ÚS) napadol ustanovenie zákona o rozsahu, ktoré upravuje vyberanie poplatkov od pacientov v ambulanciách lekárov.

Namiesto zákonom zakázaných poplatkov poskytovatelia zdravotnej starostlivosti prichádzajú s inými úhradami – a musím, žiaľ,  konštatovať, že pri niektorých človeku ostáva rozum stáť.

Andrej Kiska, 18. septembra 2015

 • Dlhoročného prezidenta Asociácie súkromných lekárov Ladislava Pásztora nahradil na poste Marián Šóth.
 • Poslanci novelou zákona o rozsahu znížili limity doplatkov na lieky.
 • Národná kriminálna agentúra oznámila, že prešetruje košickú univerzitu, ktorá žiadala nenávratný finančný príspevok spolufinancovaný z EÚ na vybudovanie výskumného pracoviska magnetickej rezonancie. Parametre verejného obstarávania mali byť šité na mieru konkrétnemu prístroju, čím mali byť vylúčení ostatní súťažitelia.

Október

 • Novým riaditeľom VšZP sa stal Miroslav Vaďura.
 • Po rokovaní so SOZ sa Asociácia nemocníc Slovenska aj Asociácia štátnych nemocníc vyslovili, že zachovajú výšku miezd svojich zamestnancov.
 • Opozičné strany 26. októbra do parlamentu predložili návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi. Podľa nich Čislák  nevie riadiť organizácie v zdravotníctve a škandály zametá pod koberec.
 • Poslanec Alojz Hlina zorganizoval protest proti „košickej klike v zdravotníctve“ na Hlavnej ulici v Košiciach. Prišlo asi dvesto ľudí.
Alojz Hlina (vpravo)
SITA / Ivan Fleischer
 • Poslanci niekoľko hodín rokovali o odvolaní ministra zdravotníctva Viliama Čisláka. Neúspešne. V rozprave sa často skloňovala teta Anka a priamo či nepriamo bývalý predseda parlamentu Pavol Paška, označovaný za šedú eminenciu slovenského zdravotníctva.

Košická zdravotnícka mafia na čele s donom Pavlom parazituje na verejných zdrojoch ako pijavica.

Igor Matovič (OĽaNO) počas odvolávania ministra Čisláka, 30. októbra 2015

November

 • Národné centrum zdravotníckych informácií vyhlásilo verejnú súťaž na elektronické preukazy poistenca.
 • Minister Čislák predstavil nové pravidlá nakupovania zdravotníckej techniky, ktorými sa budú riadiť štátne zdravotnícke zariadenia.
 • Možnosť zmeniť zdravotnú poisťovňu v roku 2015 využilo 118 689 poistencov. ÚDZS akceptoval 113 397 prihlášok.
 • Parlament schválil zmenu zverejňovania výdavkov farmafiriem, ako aj odpudivé obrázky na škatuľkách cigariet a sadzba poistného za poistencov štátu v roku 2016 vo výške 4,30 % z vymeriavacieho základu.
 • Poslanci odhlasovali aj novelu zákona o poskytovateľoch, ktorou sa mení spôsob odmeňovania zdravotníckych pracovníkov. Sestry a pôrodné asistentky zareagovali hromadnými výpoveďami.
 • V Bratislave pribudla nová Nemocnica svätého Michala, ktorá spadá pod Ministerstvo vnútra SR.
Exteriér novej budovy Nemocnice sv. Michala
SITA / Marko ErdFoto: SITA / Marko Erd

December

 • Povinnosť zdravotníckych pracovníkov absolvovať protikorupčné školenia si ministerstvo zdravotníctva napokon rozmyslelo.
 • Aliancia Fair-play a Platforma slovensko.digital vyzvali NCZI, aby okamžite zastavilo verejné obstarávanie k elektronickým preukazom. Poukázali na to, že na elektronické služby štátu má slúžiť elektronický občiansky preukaz. MZ argumentovalo, že preukazy budú potrebovať aj deti či cudzí štátni príslušníci.
 • Aliancia Fair-play podala podnet Úradu pre verejné obstarávanie a MZ na kontrolu zákazky Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb. Predmetom tendra boli špeciálne zdravotnícke materiály, pričom víťazom sa stala spoločnosť TransMedica, s. r. o.
 • Prezident Andrej Kiska vrátil parlamentu problémovú novelu o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov. Poslanci jeho veto opäť prelomili. Sestry ďalej podávali výpovede, ale ich začali vo výraznejšom počte aj sťahovať.
 • Ministerstvo obvinilo predstaviteľov sestier z vyvíjania nátlaku na sestry, aby výpovede podali. Sestry obvinili vedenia nemocníc z vyvíjania nátlaku na sestry, aby výpovede stiahli.

Mnohé vedúce sestry, námestníčky, ale aj samotní riaditelia si cieľavedome volajú sestry na „koberček“, kde na nich vyvíjajú cieľavedomý manipulatívny tlak s úmyslom „zlomiť ich“, aby stiahli výpovede.

Iveta Lazorová, prezidentka komory sestier, 17. decembra 2016

 • Niekoľko zamestnancov Národného onkologického ústavu a ďalšie osoby polícia obvinila z krádeže liekov. Podrobnosti zverejniť odmietla, podľa NOÚ však nešlo o riedenie liekov a zdravie pacientov ústavu ohrozené nebolo.

K téme

Lekárnikom vlani chýbala odborná diskusia Pacientska organizácia vníma rok 2015 negatívne

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Španielsko čakajú voľby, žiadny líder nedokázal získať podporu parlamentu pre zostavenie vlády Kostry „Milencov z Modeny“ podľa vedcov patria mužom, vzťah medzi nimi však zostáva tajomstvom Politici sa môžu využitím práva na odpoveď aj zosmiešniť, tvrdí Múdry Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Dôchodkový automat sa zruší, vek odchodu do penzie bude uvedený priamo v zákone Pellegriniho vláda rokovala v Giraltovciach, k tradičnému miliónu pridala takmer tristotisíc eur

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X