Tretia dávka očkovania nebude pre všetkých. Podľa infektológov treba rozlišovať, či ide o dodatočnú alebo posilňujúcu

Očkovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pri tretej dávke očkovania musíme rozlišovať, či ide o osoby, ktoré kvôli vážne oslabenej imunite dostanú dodatočnú dávku alebo o osoby, ktoré boli očkované pred viac ako šiestimi mesiacmi, a majú tak nárok posilňovaciu dávku. Na pravidelnej tlačovej besede k aktuálnej epidemiologickej situácii o tom informovala infektologička Alena Koščálová.

Upozornila, že imunokompromitované osoby, teda napríklad také, ktoré sú po transplantácii orgánov, majú onkologické ochorenie alebo užívajú lieky na potlačenie imunity, dostanú tretiu dávku ako súčasť ich základnej schémy očkovania.

Očkovanie len mRNA vakcínou

Takíto pacienti dostanú mRNA vakcíny, konkrétne Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech alebo Spikevax od spoločnosti Moderna. „Môže sa podávať už štyri týždne od druhej dávky,” doplnila Koščálová s tým, že nezáleží na tom, akou vakcínou boli očkovaní predtým.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Druhú skupinu ľudí tvoria tí, ktorí nemajú takéto závažné zdravotné problémy a boli očkovaní pred viac ako šiestimi mesiacmi. V tomto prípade takisto nezáleží na tom, akou vakcínou boli očkovaní, podaná im bude rovnako niektorá zo spomenutých mRNA vakcín.

Ministerstvo určilo, že v prvom kole budú mať z tejto skupiny ľudí nárok na tretiu dávku tí, ktorí sú ohrození ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. Pôjde o ľudí starších ako 55 rokov a o osoby staršie ako 18 rokov, ktoré majú pridružené ochorenia.

Tretia dávka aj pre zdravotníkov

Nárok na tretiu dávku budú mať následne aj osoby, ktoré nesú zvýšené riziko nakazenia sa vírusom SARS-CoV-2, ako napríklad zdravotníci, klienti a zamestnanci sociálnych služieb, ako aj terénni pracovníci.

Očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb bude prebiehať súčasne s imunokompromitovanými pacientmi, nakoľko v domovoch sa bude očkovať prostredníctvom mobilných očkovacích tímov.

Nárok na tretiu posilňovaciu dávku vakcíny nebudú mať tí ľudia, ktorí boli očkovaní oboma dávkami vakcíny a zároveň prekonali ochorenie COVID-19. Tí ju podľa Koščálovej nepotrebujú.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Alena Koščálová