Krajčí ako minister zdravotníctva končí, podľa premiéra Matoviča bola koalícia blízko rozpadu (online)

VLÁDA: Minister zdravotníctva odstúpil z funkcie
Zľava: Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský, premiér Igor Matovič, predseda Správy štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf a minister zdravotníctva Marek Krajčí počas tlačovej konferencie, na ktorej oznámil Krajčí odstúpenie z funkcie. Bratislava, 11. marec 2021. Foto: SITA/Jana Birošová.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) mal vo štvrtok vyhlásenie k aktuálnej politickej situácii, počas ktorého minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) oznámil, že končí vo svojej funkcii. Matovič doplnil, že Krajčí je podľa neho minister, ktorý si spomedzi všetkých členov vlády svoju prácu najviac „odmakal“.

O ministerstvo nemal nikto záujem

Matovič doplnil, že rezort zdravotníctva bol jediný, o ktorý takto pred rokom nemala žiadna strana pri koaličných rokovaniach záujem. Bol rád, že sa úlohy ministra zhostil práve Krajčí, ktorý dostal do „vienka” okrem zdevastovaného rezortu aj koronavírus.

„Nepoznám človeka z prostredia vlády, ktorý by každým jedným krokom prejavoval väčšiu snahu ochraňovať životy a zdravie ľudí,” zdôraznil.

Video: Vyhlásenie premiéra Igora Matoviča

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Som veľmi rád, že sme s Marekom tento ročný boj spolu zvládali,” povedal s tým, že tí, ktorí mu za celý rok ani raz nepomohli, chceli mať z neho rituálnu obeť. „Naše hnutie ukázalo aj týmto rozhodnutím, o čo nám v politike skutočne ide,” podotkol premiér.

Krajčího odstúpenie bude postupné

Krajčí uviedol, že dve menšie koaličné strany podmienili zotrvanie vo vláde jeho demisiou. Podľa jeho slov by nebolo v aktuálnej situácii správne robiť obštrukcie.

Podľa predsedu poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michala Šipoša odchádza najzodpovednejší bojovník proti pandémii. „Veríme, že aj v ostatných stranách nájdu aspoň štipku sebareflexie,” dodal. Poslanecký klub podľa jeho slov naďalej stojí za Krajčím a jeho rozhodnutím.

Podľa predsedu vlády bude odstupovanie ministra zdravotníctva postupné. „Chcem, aby nový minister alebo ministerka bola spoločne so súčasným ministrom niekoľko týždňov spolu v úrade. Aby sa to nedotklo ochrany života ľudí,” doplnil. Krajčí podá demisiu podľa jeho slov až vtedy, keď sa na Slovensku naplno rozbehne očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V.

Situáciu v súvislosti s krízou v koalícii sledujeme online (minúta po minúte)

  • štvrtok 11. marca

20:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s krízou v koalícii vám prinesieme aj v piatok.

19:46 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) ustál koaličnú krízu s plánovanou stratou. Je ňou odstúpenie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO). Matovič zároveň ukázal, čoho sa len tak ľahko nevzdá. Len niekoľko hodín po oznámení, že vraj kríza skončila, partnerov verejne skritizoval, že ho dohnali k obetovaniu jeho ministra.

19:15 Obávam sa, že nič nepochopil. Napísal na sociálnej sieti Facebook podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) na adresu premiéra premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:41 Nejaká obeť sa musela nájsť. Akurát by pre spoločnosť bolo asi lepšie, keby sa svojej funkcie vzdal práve premiér, ktorý svojimi vyhláseniami spôsobil celú koaličnú krízu. Píše Pavel Urban v komentári.

18:02 Spoločná tlačová konferencia lídrov koaličných strán sa vo štvrtok neuskutoční. Agentúre SITA to potvrdil riaditeľ tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Richard Pekar. Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) a minister hospodárstva Richard Sulík sa podľa spravodajského portálu televízie Joj noviny.sk na tlačovej konferencii zúčastniť neplánoval. „Neprídem, lebo nepovažujem jednania za ukončené,” povedal Sulík pre televíziu Joj. 

17:47 Koaličná kríza sa po týždni zbytočného traumatizovania krajiny podľa europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej a bývalého poslanca koalície Miroslava Kollára skončila kozmetickými úpravami, ktoré nezabezpečia také zmeny vo vláde, ktoré Slovensko v čase vrcholiacej pandémie potrebuje.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:26 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) prevzal rezort podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) v dezolátnom stave ako dedičstvo predchádzajúcich vlád a v kritickom čase pandémie, na ktorú nebol nikto pripravený.

„Tým však nemožno ospravedlniť manažérske zlyhania, ktoré sprevádzali výkon jeho funkcie,” tvrdí hnutie v stanovisku, ktoré zaslal Stano Župa z komunikačného oddelenia.

KDH očakáva, že nové vedenie ministerstva bude sprevádzať kompetentnosť, systémovosť, pripravenosť zvládať krízový manažment a ochota komunikovať so všetkými zdravotníckymi stavovskými organizáciami. „Nový minister zdravotníctva bude stáť pred náročnou úlohou získať stratenú dôveru spoločnosti,” zdôraznilo KDH.

17:14 Podľa Progresívneho Slovenska (PS) Richard Sulík (SaS) a Veronika Remišová (Za ľudí) viac ako týždeň hovorili o tom, že sa to s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) „už nedá”. Výsledkom je, že zo svojej funkcie odchádza Marek Krajčí (OĽaNO).

„Včerajšia (stredajšia, pozn. SITA) debata však nemala byť o neschopnom ministrovi zdravotníctva, ale o premiérovi Igorovi Matovičovi. To jeho pozícia je už ďalej neudržateľná a práve on nesie najväčšiu zodpovednosť za to, v akom stave je naša krajina a vládna koalícia,” tvrdí PS.

Hnutie sa domnieva, že Matovič bude odteraz „ničím a nikým neobmedzený vládca, ktorý si môže do svojich partnerov utierať topánky kedykoľvek sa mu bude chcieť”. PS bude naďalej poukazovať na všetky prešľapy predsedu vlády a urobí ďalšie kroky k tomu, aby Matovič nebol premiérom celé volebné obdobie. Stanovisko poskytol riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.

17:04 Avizovaná budúca demisia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) je podľa predsedu Hlasu – sociálna demokracia (Hlas-SD) Petra Pellegriniho pokračovaním divadla vládnej koalície. Jeho stanovisko zaslala hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková. Dodal, že nejde o žiadnu snahu o úprimnú sebareflexiu ministra, ktorý vo svojej funkcii fatálne zlyhal. Ide o politickú obeť za pokračovanie vládnej koalície, ktorá dávno stratila dôveru ľudí na Slovensku. Podľa expremiéra sa Krajčí nikdy nemal stať ministrom a náprava jeho zlyhaní bude behom na dlhú trať. Krajčí dnes oznámil, že končí vo funkcii ministra zdravotníctva.

16:57 Odchádza človek, ktorý najviac bojoval za životy a zdravie ľudí. Píše hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:33 Demisia Mareka Krajčího (OĽaNO) na funkciu ministra zdravotníctva je slabou náplasťou na „obrovskú tržnú ranu, ktorú je potrebné zašiť”. Pre agentúru SITA to povedala politologička Renáta Dulinová Bzdilová z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Zdôraznila, že ide o rozhodnutie, ku ktorému predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) dospel po silných tlakoch verejnosti, médií a koaličných partnerov. Nevníma to teda ako potrebnú sebareflexiu ministra zdravotníctva či premiéra, pre ktorého je to podľa nej spôsob, ako si nateraz zachrániť svoju pozíciu.

16:10 Minister hospodárstva a líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík verí, že s premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) našli cestu ako spolu vychádzať, komunikovať a dodržiavať dohody.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:56 O konci krízy v koalícii už skôr vo štvrtkovej relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo hovoril predseda Národnej rady SR (NR SR) a hnutia Sme rodina Boris Kollár. Doplnil, že vo štvrtok bude spoločná tlačová konferencia, alebo vyhlásenie štyroch lídrov koaličných strán. Podľa jeho slov každý niečo získal a niečo stratil. Podotkol, že chyby v komunikácii si vysvetlili a „sústrediť sa treba na pomoc ľuďom“.

15:51 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii tiež vyhlásil, že koalícia bola počas rokovaní blízko rozpadu.

15:48 Podľa predsedu poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michala Šipoša odchádza najzodpovednejší bojovník proti pandémii. „Veríme, že aj v ostatných stranách nájdu aspoň štipku sebareflexie,” dodal. Poslanecký klub podľa jeho slov naďalej stojí za Krajčím a jeho rozhodnutím.

15:37 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii tiež uviedol, že rezort zdravotníctva bol jediný, o ktorý takto pred rokom nemala žiadna strana pri koaličných rokovaniach záujem. Bol rád, že sa úlohy ministra zhostil práve Marek Krajčí, ktorý dostal do „vienka” okrem zdevastovaného rezortu aj koronavírus. „Som veľmi rád, že sme s Marekom tento ročný boj spolu zvládali,” povedal s tým, že tí, ktorí mu za celý rok ani raz nepomohli, chceli mať z neho rituálnu obeť. „Naše hnutie ukázalo aj týmto rozhodnutím, o čo nám v politike skutočne ide,” podotkol premiér.

VLÁDA: Minister zdravotníctva odstúpil z funkcie
Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí počas tlačovej konferencie, na ktorej oznámil Krajčí odstúpenie z funkcie. Bratislava, 11. marec 2021. Foto: SITA/Jana Birošová.

15:26 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) okrem iného tiež povedal, že minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) bude odstupovať „postupne“ a demisiu podá až vtedy, keď sa na Slovensku naplno rozbehne očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V. „Chcem, aby nový minister alebo ministerka bola spoločne so súčasným ministrom niekoľko týždňov spolu v úrade. Aby sa to nedotklo ochrany života ľudí,” doplnil.

15:20 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že Marek Krajčí (OĽaNO) je podľa neho minister, ktorý si spomedzi všetkých členov vlády svoju prácu najviac „odmakal“.

VLÁDA: Minister zdravotníctva odstúpil z funkcie
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie, na ktorej oznámil Marek Krajčí odstúpenie z funkcie ministra zdravotníctva SR. Bratislava, 11. marec 2021. Foto: SITA/Jana Birošová.

15:14 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) oznámil, že končí vo svojej funkcii.

VLÁDA: Minister zdravotníctva odstúpil z funkcie
Minister zdravotníctva Marek Krajčí počas tlačovej konferencie, na ktorej oznámil odstúpenie z funkcie. Bratislava, 11. marec 2021. Foto: SITA/Jana Birošová.

15:10 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte) v súvislosti s krízou vo vládnej koalícii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič