Prešov hlási desiatky nakazených v zariadeniach pre seniorov, pripravuje pretestovanie

Senior, koronavirus
Foto: ilustračné, Getty Images

V dvoch zariadeniach pre seniorov v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov aktuálne evidujú 33 klientov a 34 zamestnancov s potvrdeným ochorením COVID-19. Mesto v spolupráci s Intervenčným tímom Ministerstva zdravotníctva SR pripravuje bezplatné pretestovanie všetkých klientov i pracovníkov zariadení pre seniorov vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Radnica zároveň zabezpečila stovky ochranných pomôcok a potrebnú dezinfekciu. V súvislosti s pozitívnymi testami je zatvorených aj takmer 50 tried na základných školách mesta.

Zákaz návštev a vychádzok

Ako agentúru SITA informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, v Zariadení pre seniorov Harmónia na Cemjate je v súčasnosti potvrdené ochorenie COVID-19 u 26 klientov a 27 zamestnancov. V karanténe je 62 zo 117 klientov. „Bezprostredne po potvrdení prvých prípadov boli okamžite prijaté prísne bezpečnostné opatrenia, ako je reprofilizácia lôžok, zákaz návštev a vychádzok, vytvorenie červenej a zelenej zóny pre zamestnancov, ako aj zvýšený hygienický režim vo všetkých prevádzkach,“ uviedla Šitárová.

Viac o téme: Koronavírus

Dodala, že zabezpečené sú aj oxygenerátory na podávanie kyslíka. „Zariadenie postupne prijíma aj ďalšie opatrenia, ktoré sú potrebné na zabezpečenie plynulej prevádzky,“ uviedla tlačová referentka s tým, že v súvislosti so súčasnou pandemickou situáciou odovzdalo mesto zariadeniu balíky s ochrannými pomôckami a dezinfekčnými prostriedkami. Spolu ide o 100 kusov ochranných overalov, 2 000 rúšok, 1 000 respirátorov, 30 škatúľ ochranných rukavíc a dezinfekciu na plochy i podlahu, ktorú zabezpečil aj Dobrovoľný hasičský zbor mesta Prešov. „Tieto ochranné pomôcky pomôžu pracovníkom zariadenia bezpečne sa postarať o klientov, chrániť ich zdravie a čo najviac zamedziť ďalšiemu šíreniu ochorenia COVID-19,“ dodala Šitárová.

Klienti v karanténnych izbách

V Zariadení pre seniorov Náruč na Veselej ulici aktuálne eviduje radnica po sedem pozitívne testovaných zamestnancov aj klientov, z ktorých traja sú liečení v nemocnici. „Klienti, ktorí sú v zariadení, sú umiestnení v karanténnych izbách. V zariadení sú dodržiavané platné protiepidemické opatrenia,“ uviedla Šitárová. V zariadení je celkovo 160 klientov.

Šitárová dodala, že k štvrtku 11. novembra bolo zároveň v mestských školách zatvorených 48 tried v desiatich základných školách, pričom Základná škola Prostějovská nemá ako jediná ani jednu zatvorenú triedu. Základná škola Kúpeľná je zatvorená celá. „V karanténe je 44 pedagogických zamestnancov a 14 nepedagogických zamestnancov,“ uviedla tlačová referentka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka Šitárová