Prešovská nemocnica pre koronavírus zakázala návštevy a opätovne zaviedla triáž pacientov

Nemocnica, ochranné rúško, lekár
Foto: ilustračné, Getty images

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove obnovila z dôvodu ochrany zdravia hospitalizovaných pacientov a zamestnancov v súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou a narastajúcimi prípadmi ochorenia COVID-19 zákaz návštev na všetkých svojich oddeleniach.

Ako v piatok na webovej stránke nemocnice informoval poverený riaditeľ FnSP Prešov Ľubomír Šarník, zákaz platí až do odvolania s niekoľkými výnimkami.

Platia výnimky

Pre lôžkové oddelenia pre dospelých pacientov je povolená súčasne dvoma blízkymi osobami návšteva paliatívneho pacienta v terminálnom štádiu ochorenia, ako aj návšteva kňaza alebo duchovného u ťažko chorých a zomierajúcich pre vysluhovanie sviatostí. Povolená je jedna osoba pre sprevádzanie pacienta pri prepustení z nemocnice alebo u pacienta s poruchami duševného zdravia, ako je demencia, porucha učenia alebo autizmus v prípade, ak by neprítomnosť spôsobila stavy úzkosti osoby.

Viac o téme: Koronavírus

Platí to aj pre pacientov s psychickými ochoreniami podľa indikácie lekára v prípade, ak neprítomnosť osoby môže nepriaznivo vplývať na výsledky liečebného procesu. Dovolená je takisto návšteva pacienta v umelom spánku na oddelení akútnej a intenzívnej medicíny v prípade, ak z liečebného hľadiska je táto návšteva indikovaná. Ide napríklad o stavy po ťažkých traumatických poraneniach, bdelá kóma a podobne.

Pre lôžkové oddelenia pre deti je povolený sprievod detského pacienta a návšteva dieťaťa v paliatívnej starostlivosti príbuznými dieťaťa vrátane iných detí žijúcich s rodičmi v spoločnej domácnosti. Výnimky sa obmedzujú návštevám a sprievodom pri osobách mladších ako 16 rokov, rizikových skupinách osôb: vek nad 65 rokov, osobám s chronickými ochoreniami alebo závažnými základnými ochoreniami so zníženou funkciou imunitného systému, osobám v paliatívnej starostlivosti, ale aj potvrdeným prípadom ochorenia COVID-19 či osobám v karanténe a takým, ktoré vykazujúc respiračné príznaky.

Triáž pred jednotlivými pavilónmi

Ako dodal Šarník, nemocnica zároveň znovu zaviedla triáž pacientov pred jednotlivými pavilónmi nemocnice. V prípade pacientov chystajúcich sa na plánovaný operačný zákrok je potrebné okrem klasických predoperačných vyšetrení potrebné priniesť so sebou aj potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19, ktoré nie je staršie ako 96 hodín. Na test je možné objednať sa na oddelení infektológie FNsP J. A. Reimana Prešov na telefónnom čísle 051/7011 304 v pracovných dňoch v čase medzi 8:00 a 13:00. Odberné miesto sa nachádza v „starom“ infektologickom pavilóne, nie na odbernom mieste označenom COVID-19.

Nemocnica v súvislosti so zvýšeným výskytom ochorenia COVID-19 zriadila aj telefónne linky. Infolinka COVID-19 bude prístupná na telefónnom čísle 0915 391 217 od 7:00 do 19:00. Informácie poskytne aj oddelenie infektológie na číslach 051/7011 276 alebo 051/7011 107.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír Šarník
Firmy a inštitúcie FNsP PO Fakultná nemocnica J.A. Reimana Prešov