Prešovská nemocnica sa po siedmich rokoch zadlžovania ocitla v zisku

FNsP Prešov
FNsP J. A. Reimana Prešov Foto: SITA/Viktor Zamborský
FNsP J. A. Reimana vykázala vlani zisk takmer 7,67 milióna eur. Pomohli úsporné opatrenia aj oddlžovanie.

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove hospodárila v minulom roku so ziskom. Stalo sa tak po siedmich rokoch vykazovania strát. Nemocnici k tomuto hospodárskemu výsledku pomohlo aj oddlženie nemocníc.

FNsP Prešov dosiahla v minulom roku zisk vo výške takmer 7,67 milióna eur. V kladných číslach skončila naposledy v roku 2011, keď dosiahla zisk 13,12 milióna eur. V ďalších rokoch sa pohybovala v strate medzi 7,4 a 13 miliónov eur.

Ku kladnému hospodárskemu výsledku prispeli aj opatrenia, ktoré FNsP Prešov v poslednom období realizovala. uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

Najviac platí na osobné náklady

Celkové výnosy nemocnice boli v roku 2018 podľa portálu Finstat na úrovni 90,7 milióna eur. Náklady predstavovali 82,95 milióna eur. Najväčšou nákladovou položkou v rozpočte sú osobné náklady, ktoré boli 45,7 milióna eur.

Najväčšie výnosy predstavovali príjmy za poskytnutú zdravotnú starostlivosť zo strany zdravotných poisťovní. Tie boli na úrovni 67,4 milióna eur.

V tomto roku nemocnica neočakáva z vlastnej činnosti kladný hospodársky výsledok,“ dodala hovorkyňa.

peniaze
Foto: Stockvault.net

Pokračujú rekonštrukcie aj nákup techniky

Medzi najväčšie investičné akcie v minulom roku patril nákup nemocničných lôžok a nákup výpočtovej techniky, realizovaný v rámci centrálneho verejného obstarávania Ministerstva zdravotníctva SR.

Nemocnica nakúpila aj zdravotnícku techniku podľa potrieb oddelení a realizovala rekonštrukčné práce vo viacerých liečebných pavilónoch.

V súčasnosti rekonštruujú bývalý internistický pavilón a realizujú stavebné úpravy v súvislosti s inštaláciou dvoch kusov lineárnych urýchľovačov, ako aj ďalšie rekonštrukčné práce.

Investície sú financované z kapitálových výdavkov ako príspevok zriaďovateľa, ale aj z prevádzkových prostriedkov FNsP Prešov,“ informovala Cenková.

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove zamestnávala ku koncu marca 2 368 ľudí, z toho 438 lekárov a 1 605 ostatných zdravotníckych pracovníkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FNsP PO Fakultná nemocnica J.A. Reimana Prešov