Prešovský kraj pokračuje v očkovaní na 29 miestach, vakcínu ponúknu aj turistom vo Vysokých Tatrách

Očkovanie, koronavírus

Prešovský samosprávny kraj (PSK) bude od štvrtka do nedele očkovať na 29 rôznych miestach naprieč celým krajom. Očkovať bude v ôsmich mestách a v štrnástich obciach.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

V sobotu, v snahe podporiť podtatranský región, umožní vakcinovanie vo viacerých tunajších obciach a aj priamo vo Vysokých Tatrách. Zaočkovať sa tu budú môcť miestni aj turisti.

Vakcínu pichnú v kultúrnych domoch či škole

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, záujem o vakcínu sa na očkovacích miestach prevádzkovaných župou za posledné dva týždne výrazne zvýšil. Aj preto župa pridala do svojho očkovacieho harmonogramu ďalšie obchodné centrum a nové termíny, kde sa záujemcovia dostanú k proticovidovej vakcíne. Vakcínu budú podávať napríklad okrem obchodných aj v očkovacích centrách, v jednej výrobnej spoločnosti, v dennom centre, kultúrnych domoch či v základnej škole.

„Teší ma, že v tejto náročnej situácii, keď pandémia koronavírusu udrela plnou silou, sa naše miestne samosprávy zaktivizovali a zareagovali na našu výzvu, ktorú sme adresovali do všetkých okresných miest v kraji s cieľom spoločnými silami prispieť k zlepšeniu situácie na Slovensku práve zvýšením zaočkovania v našich jednotlivých regiónoch,“ vyjadril sa predseda PSK Milan Majerský.

Menšia zmena

Kraj umožní očkovanie jednodávkovým Janssenom znovu v troch obchodných centrách (OC), avšak s menšou zmenou. Konkrétne v Prešove, Poprade a najnovšie aj v Bardejove. Očkovanie z OC Avenue Humenné sa z kapacitných dôvodov presunie do priestorov krajského očkovacieho centra Obchodnej akadémie.

„V dvoch nákupných domoch bude vakcína sprístupnená dokonca už v piatok 26. novembra,“ upozornila Jeleňová. Do zoznamu nákupných domov, kde PSK realizuje očkovanie, pribudlo OC Hypka na Mlynskej ulici 2 v Bardejove. Záujemcovia si sem môžu prísť pre vakcínu v piatok a v sobotu. V prvý víkendový deň prebehne očkovanie v Humennom v priestoroch VKOC Obchodnej akadémie na Komenského ulici.

V OC Eperia v Prešove bude očkovanie sprístupnené dokonca od piatka do nedele, počas celého víkendu sa bude očkovať v nákupnom dome OC Max Poprad. „Očkovacie tímy sú v obchodných centrách a jednom VKOC pripravené v čase od 10:00 do 17:00 aplikovať spolu 4 100 vakcín,“ skonštatovala hovorkyňa.

Tri veľkokapacitné očkovacie centrá

Fungovať budú aj tri krajské veľkokapacitné očkovacie centrá. VKOC v SOŠ technickej na Volgogradskej ulici v Prešove sa otvorí v sobotu 27. novembra. Do 16:00 tu budú očkovať vakcínou Comirnaty od Pfizer/BioNTech, od 16:00 do 18:00 jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson.

V SOŠ techniky na Mnoheľovej ulici v Poprade budú podávať vakcínu od Pfizer/BioNTech v nedeľu 28. novembra. Rovnako v nedeľu a rovnakou vakcínou zaočkujú záujemcov aj v humenskom centre v priestoroch telocvične Obchodnej akadémie na Komenského ulici.

„Všetky veľkokapacitné centrá budú otvorené od 9:00 do 18:00, pričom medzi 8:00 a 9:00 budú očkovať neregistrovaných záujemcov. Pripravené sú celkovo aplikovať až 3 600 vakcín,“ doplnila Jeleňová.

Spolupráca s miestnymi samosprávami

Krajská samospráva aj tento víkend príde s vakcínou do Stropkova a Vranova nad Topľou, kde zrealizuje očkovanie v spolupráci s miestnymi samosprávami. V sobotu 27. novembra budú očkovať vakcínou Janssen v Mestskom kultúrnom stredisku na ulici Nový riadok v Stropkove.

Vo Vranove nad Topľou aplikujú túto vakcínu záujemcom počas soboty aj nedele v Mestskej športovej hale na Daxnerovej ulici. „Očkovacie tímy PSK chcú v týchto mestách v čase od 10:00 do 17:00 zaočkovať približne 1 000 ľudí,“ skonštatovala hovorkyňa.

Očkovanie vo Vysokých Tatrách

V sobotu 27. novembra organizuje očkovanie kraj aj priamo vo Vysokých Tatrách. „Naším zámerom je napomôcť regiónu pod Tatrami vrátiť sa do lepšej farby COVID automatu, a tým tu podporiť i cestovný ruch. Organizujeme ho na štyroch rôznych miestach – v denných centrách v Tatranskej kotline a Tatranskej Lomnici, vo Vile Flóra v Starom Smokovci a v Základnej škole Vyšné Hágy. Zaočkovať by sa tu malo okolo 200 záujemcov,“ dodal predseda PSK.

Vo štvrtok 25. a piatok 26. novembra budú vo viacerých obciach pod Tatrami v teréne aj mobilné očkovacie jednotky župy, ktoré navštívia tiež Starú Ľubovňu, Prešov, Vranov nad Topľou a priľahké obce. Vo štvrtok tiež umožnia vakcináciu v spoločnosti Garret Motion Slovakia Záborské. „Vakcínu proti koronavírusu by na týchto miestach malo dostať spolu až 900 ľudí,“ skonštatovala Jeleňová.

Presný harmonogram očkovania je zverejnený na webovom sídle kraja, ktorý zároveň apeluje na ľudí, aby sa na očkovanie zaregistrovali cez portál.

„Svojou registráciou prispejú k zefektívneniu vakcinácie, zároveň predídu čakaniu v radoch, ako aj chybovosti pri spracovávaní údajov. Pri registrovaní sa na očkovanie či preočkovanie dostanú dokonca presný čas, kedy sa majú na očkovacie miesto dostaviť,“ uviedla k výhodám Jeleňová. Dodala však, že záujemcov o vakcínu budú očkovať aj bez registrácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša JeleňováMilan Majerský
Firmy a inštitúcie Johnson & JohnsonPfizerPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)Vaccine Janssen