Prešovský kraj vydal manuál pre domácu liečbu koronavírusu, ľudia ho dostanú do schránok

Koronavírus, domácnosť
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V čase ohlásenej štvrtej vlny pandémie koronavírusu spôsobenej variantom omikron pripravil Prešovský samosprávny kraj (PSK) v rámci svojej kampane „Kraj ťa potrebuje“ materiál zameraný na odporúčania pri ochorení COVID-19, ktoré môžu prispieť k jeho liečbe v domácom prostredí.

Viac o téme: Koronavírus

Určený je pre pacientov a ich blízkych. Zámerom župy je, aby ho mala k dispozícii každá z takmer 250-tisíc domácností na území kraja.

Reakcia na aktuálnu situáciu v kraji

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, nový materiál pod názvom Odporúčania pri COVID-19 pribudol v rámci kampane k už vydanému bulletinu zameranému na očkovanie pod taktovkou krajskej samosprávy. „Manuál s odporúčaniami pre pacientov, ktorí boli pozitívne testovaní na koronavírus, a tiež pre ich blízkych, môže prispieť k ich domácej liečbe. Takýmto spôsobom reagujeme na aktuálnu situáciu na území nášho kraja spojenú s nástupom štvrtej vlny pandémie,“ vysvetlil predseda PSK Milan Majerský.

Pripomenul, že aktuálne už sú dva okresy kraja označené ako miesta, kde je situácia vážna a kde počty pozitívnych v rámci štvrtej vlny raketovo narastajú. „Aj vzhľadom na predikcie rezortu zdravotníctva, ktorý naznačuje významné šírenie omikronu, sme sa rozhodli konať a pripraviť pre našich obyvateľov tento infoleták,“ dodal Majerský.

Praktické rady

Kraj brožúru zostavil v spolupráci s hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva Adrianou Šimkovou. Obsahuje informácie o domácej liečbe, užívaní podpornej liečby voľnopredajnými liekmi i to, kedy kontaktovať svojho lekára a číslo 112. Súčasťou sú aj praktické rady používania pulzového oxymetra.

„S myšlienkou vytvoriť takýto manuál s odporúčaniami sme sa u nás na odbore pohrávali už dlhšie. Po vyhláseniach rezortu a najmä s ohľadom na aktuálne sa vyvíjajúcu situáciu v kraji sme sa rozhodli práve v tomto čase priniesť našim obyvateľom takpovediac pomocníka v domácej liečbe koronavírusu. Dali sme si záležať, aby bol dostatočne zrozumiteľný pre široké masy a aby obyvatelia nášho kraja dostali na jednom mieste všetky potrebné informácie, ako doma zvládnuť liečbu COVID-19,“ spresnila Zuzana Sabolová, poverená riadením Odboru zdravotníctva Úradu PSK.

Materiál zverejnia aj na webe

Župa plánuje materiál s odporúčaniami pri ochorení COVID-19 doručiť v 250-tisícovom náklade do všetkých domácností na svojom území, zverejní ho aj na svojom webe.

„Zvažovali sme rôzne možnosti. Rozhodli sme sa nevyužívať len elektronické média, ale pôjdeme formou schránkovania. Každá domácnosť v Prešovskom kraji dostane leták do svojej schránky. Vychádza nám náklad 246-tisíc kusov. Realizovali sme aj nejakú zálohu, aby sme mohli distribuovať aj letáky v našich očkovacích centrách, alebo prostredníctvom ambulancií lekárov,“ vysvetlil koordinátor očkovania v PSK Jaroslav Timko z oddelenia správy vnútornej prevádzky a krízového riadenia Úradu PSK.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adriana ŠimkováDaša JeleňováMilan MajerskýZuzana Sabolová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)