Prezident Erdogan chce ísť príkladom, nechá sa zaočkovať proti COVID-19

Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: SITA/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa nechá zaočkovať proti novému koronavírusu. Chce tak ísť Turkom príkladom.

Viac o téme: Koronavírus

„Pre mňa nie je problém nechať sa zaočkovať. Je nevyhnutné spraviť tento krok ako príklad pre našich občanov,“ povedal po piatkových modlitbách v Istanbule.

Vláda nakúpi viacero vakcín

Turecká vláda plánuje kúpiť viacero vakcín, povedal Erdogan. Ankara už objednala 50 miliónov dávok vakcíny CoronaVac od čínskej spoločnosti Sinovac Biotech, pričom prvá dodávka by do Turecka mala prísť 11. decembra.

Vláda tiež rokuje s Ruskom o zabezpečení jeho vakcíny a objednala milión dávok vakcíny vyvinutej americkou spoločnosťou Pfizer a jej nemeckým partnerom BioNTech. Erdogan sa vyjadril, že sa zhováral so spoluzakladateľom druhej menovanej firmy Ugurom Sahimom, ktorý je tureckého pôvodu.

Zaočkovať sa nechá aj minister zdravotníctva

Turecký minister zdravotníctva Fahrettin Koca sa pre oficiálnu agentúru Anadolu vyjadril, že zapracuje na tom, aby presvedčil ľudí, aby sa dali zaočkovať, pričom on sám sa nechá zaočkovať čínskou vakcínou, hneď ako turecké úrady povolia jej použitie.

Turecko sa v súčasnosti potýka s nárastom infekcií, pričom sedemdňový priemer potvrdených prípadov prevyšuje 30-tisíc prípadov denne. V dôsledku ochorenia COVID-19 zomrelo 14 316 ľudí. V piatok večer začne platiť v Turecku víkendový lockdown, prvý od konca mája.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Fahrettin KocaRecep Tayyip Erdogan
Firmy a inštitúcie BioNTechPfizerSinovac Biotech