Prezident podpísal novelu o preukazoch poistenca

Andrej Kiska
Foto: SITA / Marko Erd

Rýchle prijatie novely zákona o zdravotnom poistení nezabrzdil ani prezident SR Andrej Kiska. Právna úprava, ktorú schválil parlament v stredu v skrátenom legislatívnom konaní, hneď na druhý deň dostala aj jeho podpis.

Novela posúva vydávanie preukazov poistenca s elektronickým čipom o rok. Vypracovalo ju Ministerstvo zdravotníctva SR ako iniciatívny návrh. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker vychádzal z odporúčaní Najvyššieho kontrolného úradu SR. Úrad totiž pri kontrole objavil závažné pochybenia pri zavádzaní elektronizácie zdravotníctva.

„Projekt eHealth sa implementuje od roku 2009, pričom prešiel viacerými zmenami. Tento projekt vnímam ako jednu z kľúčových priorít rezortu zdravotníctva, ktorá má napomôcť so zvýšením efektivity využívania finančných prostriedkov v zdravotníctve,“ povedal Drucker v pléne.

V súčasnosti je projekt podľa ministra auditovaný Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI). “Podľa predbežných správ je centrálna časť systému pripravená na ďalšiu integráciu. Rovnako sú integrované významné informačné systémy, ktoré používajú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a lekárne,“ povedal Drucker.

Problémy pripustil v častiach ako centrálne registre a dáta, náročnou úlohou bude podľa neho samotné nasadzovanie systému.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom