Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eura_ruky.jpg
Foto: Pixabay.com
7. 12. 2018 18:28 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Prezident podpísal novelu zákona o zdravotných poisťovniach

Sadzba zdravotného poistenia za poistencov štátu od 1. januára do 31. decembra 2019 bude podľa novely 3,2 %. Platba za poistencov štátu v budúcom roku dosiahne 1,015 mld. eur, čiže o 55 mil. eur viac oproti pôvodnému návrhu rozpočtu.

Prezident SR Andrej Kiska podpísal vládnu novelu zákona o zdravotných poisťovniach. Sadzba zdravotného poistenia za poistencov štátu od 1. januára do 31. decembra 2019 bude podľa novely 3,2 %.

Platba za poistencov štátu v budúcom roku dosiahne 1,015 mld. eur, čiže o 55 mil. eur viac oproti pôvodnému návrhu rozpočtu.

Úrad nebude vymáhať

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) už nebude vymáhať pohľadávky na poistnom.

Vymáhanie pohľadávok na poistnom sa v súčasnosti realizuje dvoma spôsobmi, výkazom nedoplatkov prostredníctvom zdravotných poisťovní, alebo platobným výmerom prostredníctvom ÚDZS.

Novela ruší možnosť vydania platobného výmeru ÚDZS, nakoľko tento nemal dostatočný čas na preverenie situácie poistenca.

Cieľom je zabezpečiť, aby vymáhanie pohľadávok na poistnom sa v prvom stupni realizovalo výlučne prostredníctvom zdravotných poisťovní. Úlohy druhostupňového (odvolacieho) orgánu v plnej miere prevezme ÚDZS.

Zmeny v prerozdeľovaní

Prerozdeľovanie poistného sa v súčasnosti robí pri zohľadnení demografických indexov, farmaceuticko-nákladových skupín a nadlimitnej sumy.

Napriek týmto prvkom prerozdeľovací systém nedostatočne predpokladá výdavky na zdravotnú starostlivosť v budúcnosti.

„Je snahou zachovať prerozdeľovací mechanizmus a naďalej ho zdokonaľovať tak, aby v čo najvyššej miere bránil selekcii rizika poisťovňami, a aby každá poisťovňa mala k dispozícii rovnaký objem zdrojov na poistenca s vybranými charakteristikami,“ uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR k návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach.

V situácii, kedy zdravotná poisťovňa spravuje verejné zdroje, je podľa rezortu zdravotníctva nevyhnutné, aby zdravotné profily poistencov jednotlivej zdravotnej poisťovne nespôsobovali nerovnaké postavenie zdravotných poisťovní navzájom.

Preto sa navrhol nový parameter „viacročné nákladové skupiny“, podľa ktorého sa na základe nákladov z posledných troch rokov pre každého poistenca stanoví index rizika nákladov.

Odporúčané články

Stratifikácia je späť v pripomienkovom konaní Ochrana pacientov by sa mala zlepšiť

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Brusel prešetruje praktiky Amazonu, údajne využíva informácie o obchodníkoch pre svoju výhodu Foto: Terpstra po páde odstúpil z Tour de France 2019, Saganov náskok sa zvyšuje a víťaz triumfoval o centimetre Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X