Prezidentka Čaputová prijala demisiu Kalavskej, ministerstvo dočasne povedie Pellegrini

Andrea Kalavská, Peter Pellegrini
Bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a poverený riadením ministerstva zdravotníctva Peter Pellegrini
  • aktualizované 17. decembra 18:10

Ministerstvo zdravotníctva dočasne povedie predseda vlády Peter Pellegrini. Vedením rezortu ho po prijatí demisie odstupujúcej ministerky Andrey Kalavskej poverila prezidentka Zuzana Čaputová. Ako uviedla po utorňajšom pracovnom stretnutí s premiérom v Prezidentskom paláci, rozumie dôvodom, ktoré ministerka v odôvodnení svojej demisie uviedla.

Pani ministerka nechcela udržiavať v zdravotníctve iba status quo, ale pokúsila sa zmeniť jeho smerovanie. Chcem sa jej za to poďakovať, lebo som presvedčená, že to bola správna a opodstatnená ambícia. Napokon sa však nenašla politická vôľa nielen na reformu nemocníc, ale ani na takú zásadnú vec, akou je povinné očkovanie. Sklamaniu pani Kalavskej rozumiem,“ uviedla vo svojom príhovore prezidentka.

Kalavská: Nebol to stratený čas

Exministerka Andrea Kalavská podľa svojich slov odchádza s pocitom dobre vykonanej práce. „Moje štyri roky na ministerstve určite neboli stratené,“ zdôraznila Kalavská. Ministerkou bola dva roky, predtým dva roky pôsobila ako štátna tajomníčka.

Kalavská ešte nemá zorganizované svoje ďalšie pôsobenie. „Ministerkou nie som dve minúty, nechajte ma to rozdýchať,“ poznamenala. Doteraz sa sústreďovala na to, aby zanechala ministerstvo svojmu nástupcovi, baliť sa ešte len bude.

Dúfam, že minister si pripravené zákony vytiahne, pretože materiál, na ktorom sa niekoľko rokov robilo a našiel konsenzus medzi širokým spektrom ľudí, ktorí pôsobia v zdravotníctve, by bola škoda len tak zahodiť do koša,“ konštatovala.

Ďalší minister bude podľa nej musieť riešiť ústavnú a ambulantnú zdravotnú starostlivosť a tiež dlhodobú starostlivosť. „Uprednostnila som vždy pacienta, ale keď už nebol priestor na zlepšenie, odišla som,“ uzavrela bývalá šéfka rezortu.

Hoci pripustila, že sa vráti do lekárskej praxe, tak rýchlo to ešte nebude. Chce si ešte v januári oddýchnuť.

Pellegriniho navrhla sama Čaputová

Ako uviedol predseda vlády, prezidentka sama navrhla, aby rezort viedol on.

Keď sa pani ministerka takto krátko pred voľbami rozhodla urobiť tento krok, považujeme to za najoptimálnejšie riešenie,“ konštatoval Pellegrini. Je to podľa neho veľká zodpovednosť, pretože ide o rezort, ktorý je extrémne náročný a o ktorý sa netrhal žiadny politický subjekt ani v minulosti.

Je to obrovská výzva. Tým, že sme sa s pani prezidentkou dohodli na takom riešení, je to prejav, že je to naozaj vážny rezort, ktorý nemôžeme len tak prideľovať, len aby to len nejako fungovalo,“ dodal. Ako premiér uviedol, je to jeho osobná výčitka, lebo bol ako predseda vlády ministerke nadriadeným. „Myslel som, že ju dokážem presvedčiť,“ uzavrel.

Prezidentka nechcela nútiť ministerku zotrvať vo funkcii

Ak členka vlády podá demisiu, nie je úlohou prezidentky, aby ju neprijatím demisie nútila zotrvať na poste, ktorý chce opustiť,“ uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

Poukázala na to, že aj napriek tomu, že v posledných rokoch sa veľa investovalo do nákupu zdravotníckej techniky, zrekonštruovali sa nemocnice, nakupujú sa nové, modernejšie postele, tieto zlepšenia nestačia na to, aby došlo k zmene, akú Slovensko potrebuje.

Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas prijatia ministerky zdravotníctva SR v Prezidentskom paláci Foto: SITA/Jana Birošová

Je našou povinnosťou robiť takú politiku, vďaka ktorej sa podarí znížiť úmrtnosť, ktorá je odvrátiteľná včasnou a efektívnou liečbou. Z dostupných údajov vieme, že ak nedôjde k prijatiu zásadných opatrení, situácia v rezorte sa môže výrazne zhoršiť,“ dodala prezidentka.

Na záver vyjadrila nádej, že reforma zdravotníctva bude relevantným podkladom pre novú vládu, ďalšieho ministra alebo ministerku v ich úsilí o pozdvihnutie úrovne zdravotníctva.

Pellegrini s ňou v prípadnej ďalšej vláde nepočíta

Peter Pellegrini je volebným lídrom strany Smer-SD a chce sa v prípade víťazstva vo voľbách uchádzať o poverenie zostavovať vládu. No Kalavskú zrejme s ponukou neosloví.

Nie som veľký fanúšik toho, či sa dá dvakrát vstúpiť do tej istej rieky,“ povedal Pellegrini. „Keď raz niekto odíde, musí si za to zodpovedať,“ konštatoval.

Pellegrini na čele ministerstva zdravotníctva nechce len svietiť a kúriť. Podľa neho sú ešte na ministerstve rozbehnuté projekty, ktoré chce dokončiť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáPeter PellegriniZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR