Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila lekársku fakultu aj univerzitnú nemocnicu

Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová (uprostred) a vedúca simulačného výučbového centra JLF UK Jana Plevková (vpravo) počas návštevy simulačného centra Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského (JLF UK) v Martine Foto: SITA/Milo Fabian

Návšteva martinskej Univerzitnej nemocnice, ale aj jedinej mimobratislavskej fakulty Univerzity Komenského (UK) boli v programe dnešného výjazdu prezidentky SR Zuzany Čaputovej v Martine.

Jesseniova lekárska fakulta UK je ako jediná z trinástich fakúlt našej najväčšej univerzity lokalizovaná mimo Bratislavy.

Prezidentka si prezrela Simulačné výučbové centrum, ktoré vzniklo pred siedmimi rokmi. Jeho úlohou je do výučby postupne zapájať progresívne pedagogické a metodické postupy.

Je to jedno z najzaujímavejších pracovísk svojho druhu. Sú naozaj technicky výborne pripravení a treba pripomenúť, že je to prvá lekárska fakulta s vyučovacím jazykom anglickým,“ povedala na margo martinskej fakulty Čaputová.

Nemocnica sa borí s nedostatkom sestier

Popoludní slovenská prezidentka zavítala do martinskej Univerzitnej nemocnice, kde sa stretla s jej vedením. Navštívila aj detskú jednotku intenzívnej starostlivosti a oddelenie intervenčnej rádiológie.

Ako prezidentka síce nerozhodujem o rozpočte a financiách, ale je pre mňa dôležité vedieť, akým problémami žijú lekári a odborníci v oblasti zdravotníctva. V martinskej nemocnici paradoxne nemajú problém s nedostatkom lekárskych kapacít. Skôr tu chýbajú zdravotné sestry. Napriek tomu, že aj tu pociťujú nedostatok financií, videla som excelentné pracoviská a špičkových lekárov, ktorí odvádzajú špičkovú prácu,“ vyhlásila slovenská prezidentka.

Univerzitná nemocnica v Martine v nedávnom hodnotení slovenských nemocníc za rok 2019 inštitútom INEKO obsadila v rebríčku štátnych univerzitných a fakultných nemocníc tretie miesto.

Spomedzi veľkých štátnych nemocníc disponuje martinská nemocnica urgentným príjmom, kde pacienti privezení záchrankou čakali počas sledovaného štvorročného obdobia v priemere najkratšie – 14 minút. Celoslovenský priemer je pritom podľa inštitútu takmer 17 minút.

Samozrejme, že ma zaujal sen martinských lekárov, ktorým je výstavba novej nemocnice. V blízkej budúcnosti je v pláne žiadosť o vydanie územného rozhodnutia, čím by sa výstavba nemocnice mohla spustiť. Ja to tomuto mestu a širokému okoliu zo srdca prajem,“ dodala Čaputová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie UN Martin Univerzitná nemocnica Martin