Prezidentskí kandidáti diskutovali o zdravotníctve

Prezidenti
Zľava: Kandidát na prezidenta SR František Mikloško, moderátorka debaty Marta Jančkárová, prezident AZZZ SR Tomáš Malatinský, kandidát na prezidenta SR Štefan Harabin a kandidát na prezidenta SR Eduard Chmelár | Foto: SITA/Branislav Bibel
Top kandidáti Šefčovič, Mistrík a Čaputová neprišli. Podľa Mikloška poisťovne nemôžu hradiť všetko.

Prezidentskí kandidáti Štefan Harabin, Eduard Chmelár a František Mikloško v pondelkovej diskusii pod záštitou Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) diskutovali aj o problémoch v zdravotníctve.

Zamestnávatelia pozvali do diskusie aj najhorúcejších kandidátov na post prezidenta SR. Maroš Šefčovič, Robert Mistrík či Zuzana Čaputová sa však ospravedlnili.

František Mikloško v diskusii uviedol, že pri dnešných možnostiach liečby nie je možné, aby boli poisťovne schopné všetko hradiť. Buď sa budú musieť zvýšiť odvody od viac finančne zabezpečených, alebo bude musieť chudobnejším štát viac doplácať.

Upozornil tiež na lobizmus farmaceutických firiem, ktorý je podľa neho druhý najvyšší po zbrojárskom priemysle, a na rodinkárstvo v zdravotníctve.

Chmelár: Máme zle nastavené priority

Podľa Eduarda Chmelára má SR zle nastavené priority. “My sme za tridsať rokov nepostavili ani jednu nemocnicu,” povedal.

Pripomenul, že namiesto toho, aby sa štát zameral na zdravotníctvo, sú jeho záujmom vojenské výdavky.

Jednou z ciest, ako by sa podľa Chmelára dali doplniť zdroje v zdravotníctve, je zrušiť neefektívny systém zdravotných poisťovní, ktorý by sa nahradil priamym financovaním zo štátneho rozpočtu.

“Peňazí je dosť, len sa nesmie kradnúť,” povedal Štefan Harabin. Upozornil aj na fakt, že za posledných 12 rokov podľa neho zomrelo na vyliečiteľné choroby 40 tisíc ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR