Pri odstraňovaní škôd po záplavách treba byť opatrný. Hygienici radia, ako ochrániť svoje zdravie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Odstraňovanie škôd po záplavách
Foto: ilustračné, Marius Becker/dpa/AP

Pri odstraňovaní škôd po záplavách je dôležitá dezinfekcia rúk a používanie zdravotne bezpečnej vody. Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa úradu Daša Račková.

Pred použitím vody z vodovodu alebo zo studní je vhodné preveriť, či voda neobsahuje zdravotne škodlivé látky.

Kým voda nie je preverená, ľudia by na umývanie, varenie či pranie mali využívať výlučne vodu z náhradných zdrojov, ako sú napríklad cisterna či balená voda.

Nebezpečné môžu byť aj potraviny

Každé zranenia a odreniny treba okamžite ošetriť a vydezinfikovať. Rovnaké pravidlo platí aj pri rozškrabaných štípancoch od hmyzu a záderoch, pretože do tela sa môže dostať infekcia.

Všetky poľnohospodárske plodiny dlhodobo zaplavené čo i len čiastočne povodňovou vodou, kalmi a bahnom, treba podľa ÚVZ SR považovať za zdraviu škodlivé.

Úrad rovnako neodporúča občanom konzumovať ani potraviny v otvorených baleniach, vrátane neotvorených potravín v papierovom obale alebo s viečkom z voskového papiera či s netesniacim plastovým viečkom.

Pre konzumáciu nie sú vhodné ani zaplavené vrecúškové balenia korenín, bylín a čajov, múky, obilovín, cukru, kávy vo vrecúškach i vo vreciach či všetky potraviny v papierových, látkových a celofánových obaloch.

Na odpady s ochrannými pomôckami

Na vysušovanie miestností je vhodné použiť prievan otvorených okien a ventilátory. Silne znečistenú bielizeň je potrebné namočiť na 4 hodiny do vhodného dezinfekčného prostriedku, menej znečistenú bielizeň približne na jednu hodinu. Následne je možné vyprať bielizeň klasickým spôsobom.

S odpadmi a rozkladajúcimi sa telami živočíchov sa smie manipulovať len s pomocou ochranných a pracovných pomôcok, ako sú ochranné pracovné odevy, plastové alebo gumené rukavice, plastové vrecia či potrebné nástroje ako vidly alebo háky.

Živočíšne odpady je potrebné vždy prísne separovať a likvidovať v súčinnosti s orgánmi štátnej veterinárnej a potravinovej správy prostredníctvom kafilérnej služby – v záplavových oblastiach je neprípustné zakopávanie uhynutých zvierat do zeme.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daša Račková
Firmy a inštitúcie ÚVZ SR Úrad verejného zdravotníctva SR