Pri operáciách mozgu pomáha banskobystrickým lekárom neuronavigácia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
|
Foto: FNsP FDR
Medzi výhody prístroja patrí kratšia hospitalizácia a rýchlejšia rekonvalescencia pacienta.

Vďaka najmodernejšej neuronavigácii môžu neurochirurgovia z Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta Banská Bystrica operovať aj také nádory a poškodené cievy, na ktoré by si ešte pred rokom z bezpečnostných dôvodov netrúfli.

Ako vo štvrtok na tlačovej besede uviedol prednosta Neurochirurgickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity Ján Šulaj, odchýlka pri pohybe nástroja v mozgu môže byť pre pacienta nebezpečná.

Najmodernejší navigačný systém pomohol počas ročného využívania banskobystrickým lekárom už pri 140 operáciách.

Presnosť zákroku je pre pacienta kľúčová

Operácie na mozgu patria medzi najnáročnejšie chirurgické výkony. Nepatrná odchýlka v pohybe nástroja v štruktúrach mozgu môže mať pre pacienta fatálne následky. Môže ísť o stratu reči, zraku alebo ochrnutia časti tela.

Navigačný systém StealthStation S8 umožňuje lekárom v Rooseveltovej nemocnici presne lokalizovať anatomické štruktúry, precízne sa dostať na miesto operačného zákroku. V súčinnosti so zobrazovacím systémom doslova vedie lekára s absolútnou presnosťou.

Komplexný neuronavigačný integrovaný systém na neurochirurgické zákroky sa skladá zo siedmich komponentov. V banskobystrickej nemocnici ho využívajú od marca 2018. Nemocnica ho zakúpila za 673-tisíc eur bez DPH, pričom ho financovala z kapitálových výdavkov ministerstva zdravotníctva.

„Ide nám hlavne o to, aby sa pacient prebral tak, ako je, alebo pokiaľ mal deficit, aby sa zlepšil. To znamená, aby vedel rozprávať, aby rozumel reči, aby vedel hýbať končatinami. Zlý výsledok operácie by bol, keby bol s nejakým ťažkým deficitom, alebo s poruchou vedomia,“ konštatoval prednosta. Doplnil, že práve k tomu im napomáha neuronavigácia.

Mavigacia_fdr2.jpg
Foto: Medtronic

Ako GPS v autách

Operácie mozgu sú aj osem hodín trvajúce výkony, ktoré nová technológia skrátila.

„Ďalšie výhody prináša pacientom v podobe kratšej hospitalizácie a rýchlejšej rekonvalescencie,“ vysvetlil Šulaj.

Systém funguje podobne ako GPS navigácia. Namiesto mapy sa lekárom zobrazuje mozog pacienta s presne naplánovanými bodmi operačného zákroku.

Na ich určenie slúži predchádzajúce snímanie pomocou CT, magnetickej rezonancie alebo obidvomi.

„Podobne ako v aute, po zadefinovaní cieľa systém určí správnu cestu a navedie nás na stanovený cieľ,“ ozrejmil zakladateľ neurochirurgie vo FNsP F. D. Roosevelta Miroslav Galanda, ktorý operácie s pomocou nauronavigácie zavádzal ako prvý na Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie FNsP FDR BB Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica