Pri Parkinsonovej chorobe môže pomôcť aj hĺbková stimulácia mozgu

Parkinson.jpg
Foto: Grape PR / Shutterstock

Dnes si pripomíname Svetový deň Parkinsonovej choroby. Ochorenie, ktoré celosvetovo postihuje až 6 miliónov ľudí, patrí medzi nevyliečiteľné. Len na Slovensku ním trpí približne 15-tisíc pacientov, najčastejšie po 50. roku života.

Parkinson sa prejavuje najmä trasom, stuhnutosťou svalstva, pomalým pohybom, nestabilitou či stratou rovnováhy. Príčina ochorenia spočíva v ubúdaní dopamínu v štruktúrach mozgu.

„Najčastejším a typickým iniciálnym príznakom je tras jednej z horných končatín,“ vysvetlil neurológ Peter Valkovič. „Neskôr sa pridružujú samovoľné pohyby, stuhnutosť, pomalosť, problémy s artikuláciou, písaním či nehybná tvár,“dodal.

Pacienti prestávajú byť schopní sa sami o seba postarať a sú odkázaní na pomoc najbližších. Prichádzajú o prácu. Väčšina týchto pacientov trpí depresiami.

Ochorenie najčastejšie začína medzi 40. a 70. rokom života, no jeho nárast sa vekom, ktorý sa považuje za najvýznamnejší rizikový faktor, zvyšuje.

Mozog_elektricky.jpg
Foto: Pixabay.com

Lieky sú na príznaky prikrátke

Tam, kde končia možnosti farmakologickej liečby, prichádzajú na rad moderné medicínske technológie a inovácie. Tie dnes dávajú nádej aj pacientom s Parkinsonom.

Reč je o hĺbkovej stimulácii mozgu. Tá prostredníctvom implantovaného neurostimulátora a elektród zavedených do mozgu pomáha pomocou pravidelných elektrických impulzov zmierňovať nepríjemné prejavy Parkinsonovej choroby.

„Táto technika nahradila staršie operácie, ktorých nevýhodou bola určitá „nezvratnosť“, nemožnosť modulácie efektu a často permanentné nežiaduce účinky,“ priblížil Valkovič.

Návrat do života

Celosvetovo už podstúpilo takúto liečbu viac ako 150-tisíc pacientov. Na Slovensku je ich viac ako 100. Terapia, ktorá je plne hradená z verejného zdravotného poistenia, sa vykonáva v rámci Slovenska na troch pracoviskách: v univerzitných nemocniciach v Bratislave a v Košiciach a v nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Stimulácia zmierňuje príznaky, i keď samotná choroba je naďalej neliečiteľná. Pacienti sa však dokážu vrátiť späť do života – dokážu sa postarať sami o seba a môžu začať opäť pracovať. „Získavajú späť sebaúctu, sebadôveru, vieru vo vlastné sily, celkovú psychickú pohodu, čo len napomáha celkovej liečbe,“ vymenoval Valkovič.

„Tým, že sú samostatnejší, odľahčujú svojim blízkym. Tým, že môžu znovu pracovať, odľahčujú sociálnemu systému. Táto terapia má teda pozitívny celospoločenský dopad,“ uzavrel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom