Pri stratifikácii by mala ísť politika bokom, vyzývajú zdravotné poisťovne

Nemocnica, lôžko
Foto: ilustračné, Gettyimages

Diskusia o stratifikácii nemocníc by sa podľa Asociácie zdravotných poisťovní SR (AZP) mala opäť zamerať na pacienta a jeho právo na lepšie výsledky liečby v nemocniciach.

Ak by vládou neprešla stratifikácia ako celok, vláda by mala zvážiť aspoň schválenie vyhodnocovania počtu realizovaných výkonov, ako aj miery reoperácií a rehospitalizácií (EBHR),“ uviedla asociácia vo svojom vyhlásení.

Podľa AZP je aktuálna diskusia o význame a potrebe stratifikácie nemocníc, jej politických dopadoch a odloženie na budúce vlády na škodu pacientov a celého zdravotníctva.

Je nezodpovedné, a pre pacienta zneisťujúce, ak sa po troch rokoch od spustenia príprav Zdravej zmeny začína viesť diskusia o tom, či je na Slovensku politická vôľa zlepšiť výsledky liečby pacientov v nemocniciach. V tejto fáze by sme už mali riešiť postupný nábeh tejto kľúčovej reformy do praxe,“ uviedla výkonná riaditeľka AZP Katarína Kafková.

Mala by sa prijať aspoň časť zmien

Ak sa ani počas septembra nenájde politická dohoda na stratifikácii, mala by vláda podľa AZP aspoň doplniť existujúce nariadenie o indikátoroch kvality – tzv. EBHR kritériá, teda vyhodnocovanie kvality a výsledkov liečby.

Hoci EBHR kritériá sú iba jeden pilier stratifikácie, ich vyhodnocovanie a zverejňovanie by pacientom prvýkrát v histórii SR umožnilo vyberať si nemocnicu aj podľa skutočných výsledkov liečby,“ upozorňuje Kafková.

Práve zavedenie objektívnych a transparentných kritérií výsledkov liečby považujú zdravotné poisťovne, ktoré boli aj súčasťou expertnej skupiny pripravujúcej návrh stratifikácie, za základ zlepšovania zdravotnej starostlivosti v nemocniciach.

Pacient si môže vybrať, ale nemá na základe čoho

Dnes má pacient možnosť vybrať si nemocnicu, v ktorej chce absolvovať operáciu. No zistiť si jej kvalitu, respektíve výsledky liečby iných pacientov, už nevie.

Možnosť voľby tak vážnej veci, akou je miesto, kde podstúpime operáciu, robíme ako pacienti aj v 21. storočí prakticky naslepo.

V tom horšom prípade je to na základe internetových diskusií. Ak má pacient možnosť voľby, mal by mu štát zabezpečiť aj dostatok transparentných, a pre laika pochopiteľných, informácií pre takéto rozhodnutie,“ dodáva Kafková.

Problémy majú aj vyspelejšie krajiny

AZP však verí, že v najbližších týždňoch, ktoré dala vláda ministerke zdravotníctva na politické rokovania, sa diskusia opäť vráti do odbornej roviny a stratifikácia prejde ako celok.

Starnutie obyvateľov, a s tým súvisiaca zmena potrieb pacienta, je trend, s ktorým zatiaľ nevedia úspešne bojovať ani vyspelejšie krajiny. K stratifikácii preto pristúpili aj krajiny EÚ s lepšími výsledkami liečby v nemocniciach, ďalšie sa na ňu chystajú.

V prípade Slovenska už len prípadný odklad jej schválenia na ďalšiu vládu bude znamenať stovky až tisíce opakovaných operácií a hospitalizácií, ktorým by sa dalo vyhnúť jej skorším spustením. O odvrátiteľných úmrtiach ani nehovoriac,“ vysvetľuje Kafková.

Stratifikáciu podporujú aj samotné nemocnice

AZP by vzhľadom na podporu stratifikácie odbornou verejnosťou považovalo neschválenie Zdravej zmeny z politických dôvodov za jedinečnú premárnenú príležitosť.

Po predstavení stratifikácie zástupcom nemocníc na pôde Ministerstva zdravotníctva SR na jeseň 2018 viac ako 80 % respondentov spomedzi účastníkov – odborníkov súhlasilo, že stratifikácia slovenských nemocníc je potrebná.

Pri takto zásadných zmenách sa na Slovensku nestáva často, aby ich podporovala väčšina odbornej verejnosti, vrátane dotknutých nemocníc. Ak po zásadnom zlepšení starostlivosti v nemocniciach volajú už roky aj pacienti, mali by politici počúvať tieto hlasy,“ myslí si Kafková.

AZP preto stále verí, že parlamentné strany prehodnotia svoj postoj a pri schvaľovaní zmien sa bude riešiť záujem pacienta, teda odborná, a nie politická rovina návrhu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína Kafková
Firmy a inštitúcie AZP Asociácia zdravotných poisťovní