Pri záchrankovom tendri bol porušený zákon o poskytovateľoch, tvrdí strana Za ľudí

Sanitka
Foto: ilustračné, SITA/Alexandra Čunderlíková

Pri záchrankovom tendri bol porušený zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, tvrdí strana Za ľudí. Líderka strany pre zdravotníctvo Andrea Letanovská o tom informovala v stredu na tlačovej konferencii.

Odôvodňuje to tým, že pochybnosti o nezaujatosti komisie boli opakovane preukázané. Letanovská uviedla, že preskúmateľnosť a zrušiteľnosť akéhokoľvek rozhodnutia štátneho úradu alebo inštitúcie patrí medzi základné piliere ústavnosti a zákonnosti nášho štátu.

Úrad pre verejné obstarávanie sa pýta, či pri verejnom obstarávaní mal byť použitý zákon, ktorý je na toto určený? Jeho úradníci a predseda to nevedia? Majú títo úradníci na starosti ešte niečo iné ako verejné obstarávanie? Obávam sa, že predseda úradu a jeho úradníci sú kompetentní a veľmi dobre vedia, že tento tender mal podliehať zákonu o verejnom obstarávaní. Akurát z nejakého dôvodu mlčia. Možno čakajú a škody, ktoré sa napáchajú, tým že beží nezákonný stav, a budú dostatočne veľké, aby boli zaujímavé pre súkromné firmy na odškodňovanie,“ konštatovala líderka pre zdravotníctvo strany Za ľudí.

Zrušiť tender musí podľa nej Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Chcú zmeniť filozofiu dostupnosti záchrannej služby

Bývalý prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov František Majerský informoval, že strana navrhuje zmenu filozofie dostupnosti záchrannej zdravotnej služby.

Chce zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť do 8 minút pri diagnózach a stavoch, ktoré spadajú do kvinteta prvej hodiny.

Ďalším cieľom je zníženie počtu neprioritných zásahov. „Chceme zadefinovať nárok pacienta a efektívnosť manažmentu záchrannej zdravotnej služby, začať školiť viac laikov prvú pomoc a tiež rozmiestňovať defibrilátory. V konečnom dôsledku, ak to bude fungovať dobre, zachránime viac ľudí,“ dodal.

Ministerstvo: Išli sme podľa zákona

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odmieta tvrdenia, že by porušovalo zákon, pretože pri udeľovaní licencií na záchrannú zdravotnú službu sa postupovalo v zmysle zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

Treba zároveň zdôrazniť, že pre ministerstvo zdravotníctva je transparentnosť procesov prioritou. Preto na základe medializovaných informácií v súvislosti s predmetným výberovým konaním na záchranky konal rezort okamžite. Ministerstvo iniciovalo v rámci svojej pôsobnosti konkrétne právne kroky a podalo podanie na prešetrenie na generálnu prokuratúru,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Ministerstvo zdravotníctva tiež predložilo návrh na zmenu súčasnej právnej úpravy. Predmetom je nastavenie takých pravidiel a postupov v procese výberového konania na obsadenie ambulancií záchrannej zdravotnej služby, ktoré nebudú vzbudzovať žiadne pochybnosti o zákonnosti, transparentnosti tohto procesu a v budúcnosti vylúčia akékoľvek podozrenia, ktoré boli v uplynulých dňoch a týždňoch v súvislosti s predmetným výberovým konaním zverejnené.

Pracujú aj na dostupnosti

Čo sa týka dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti, ministerstvo zdravotníctva pracuje intenzívne aj v tejto oblasti. K vyššej kvalite napríklad výrazne prispela technológia STEMI, ktorú využívajú všetky vozidlá záchrannej zdravotnej služby. Ide o tzv. telemedicínu, ktorá umožňuje prenos údajov priamo zo sanitky,“ uviedla Eliášová.

Záchranár v teréne môže stav pacienta konzultovať s lekárom špecialistom v nemocnici. Tím v zdravotníckom zariadení zároveň vidí polohu sanitky, čas dojazdu a ďalšie potrebné informácie.

Cieľom MZ SR je, aby mali všetci pacienti na Slovensku prístup ku kvalitnej liečbe v čo najrýchlejšom časovom intervale. Rezort tiež vytvoril zoznam 43 pracovísk, ktoré dokážu v nepretržitom režime poskytnúť pacientom s CMP intravenóznu trombolýzu, vykonať CT mozgu a mozgových ciev a 9 špecializovaných pracovísk vykonávajúcich mechanickú trombektómiu alebo trombosukciu v nepretržitom režime.

Podstatou je, aby bola pacientovi poskytnutá zdravotná starostlivosť na takom najbližšom pracovisku, ktoré je na to adekvátne vybavené a pripravené.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea LetanovskáFrantišek Majerský
Firmy a inštitúcie Za ľudí