Prichádza Slovensko neschopnosťou vlády o vakcíny? V Európskej únii sa s nimi obchoduje v miliónoch

COVID 19: Prvé očkovanie na Slovensku
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

aktualizované 18. januára 2021, 18:16

S vakcínami sa medzi členskými krajinami Európskej únie (EÚ) obchoduje po miliónoch. Na sociálnej sieti to uviedol poslanec a predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Tomáš Valášek (Za ľudí).

Odvoláva sa pritom na portál Politico, podľa ktorého si Bulharsko, Portugalsko, Grécko a Poľsko kúpili menej vakcín, ako si rezervovali.

Nemecko, Francúzsko a Dánsko ich rýchlo vykúpili. Išlo o vakcíny od firmy Moderna, ktoré sú už certifikované a používané aj na Slovensku.

Nepravdivé tvrdenia vlády

Podľa Valášeka preto nie sú pravdivé tvrdenia vlády, že plošné testovanie potrebujeme preto, lebo „testy sa dajú kúpiť, ale vakcíny nie“.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Dôvodom, prečo sa s vakcínami obchoduje, je podľa predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti cena. Vakcíny od konzorcia PfizerBioNTech alebo firmy Moderna stoja 12 či 15 eur, vakcína AstraZeneca, ktorá je stále v štádiu schvaľovania, stojí dve eurá. Viaceré krajiny podľa neho čakajú, kým príde na trh aj lacnejšia vakcína.

My iba poslušne čakáme

Valášek poukazuje na argumenty ministra zdravotníctva, podľa ktorého je vakcín málo a prichádzajú pomaly.

„To je pravda, ale iba čiastočne. Kým my poslušne čakáme, iní zjavne nakupujú. Nakupujú overené vakcíny, nakupujú ich po miliónoch a nakupujú ich legálne, nie mimo spoločných dohôd v rámci EÚ, ale na trhu s vakcínami, ktorý Európska únia pre tento účel zriadila. A čo my?“ pýta sa poslanec.

Valášek na budúci týždeň zvoláva zasadnutie Výboru pre európske záležitosti. Zodpovedných sa plánuje spýtať, či nakúpilo Slovensko po vzore Nemecka a Dánska tie vakcíny, ktoré iné členské krajiny EÚ nevyužili a dali na trh, alebo či naopak nie sme jednou z tých krajín, ktoré svoj podiel nevyužívajú a predávajú.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dodatočný nákup 1,2 milióna vakcín

Ako v reakcii uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, Slovensko sa dodatočne rozhodlo nakúpiť 1,2 milióna dávok ďalších vakcín.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí ešte minulý týždeň informoval, že sa Slovensko prihlásilo k dodávke ďalších 600-tisíc vakcín od Pfizeru a 600-tisíc dávok od spoločnosti Moderna. „Obidve sa však zhodujú, že skôr, ako v druhom polroku, neprídu,“ dodal Krajčí. Slovensko má zakontrahovaných približne 17 miliónov očkovacích dávok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek KrajčíTomáš ValášekZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie BioNTechEU Európska úniaModernaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRPfizerZa ľudí - Kiskova politická strana