Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zdravotné sestry
Foto: ilustračné, SITA/AP
16. 06. 2019 13:14 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Priemerné mzdy zdravotných sestier rástli rýchlejšie, ale platy lekárov presiahli dvetisíc eur

BRATISLAVA 16. júna – Priemerné mesačné mzdy zdravotných sestier v zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) a vyšších územných celkov (VÚC) od roku 2016 rástli rýchlejšie ako lekárske.

Vedia len o základnej zložke mzdy

Kým priemerná mesačná mzda lekára v roku 2016 bola vo výške 2 504 eur, v prvom štvrťroku 2019 dosiahla 2 813 eur. Je to nárast o vyše 12 %. V prípade sestier išlo o nárast z 1 067 eur na 1 284 eur, čiže asi 20-percentné zvýšenie.

Vyplýva to z údajov zdravotníckych zariadení v zriaďovateľskej a zakladateľskej pôsobnosti MZ a vyšších územných celkov, ktoré agentúre SITA poskytlo ministerstvo zdravotníctva. “Zdravotnícke zariadenia iných rezortov a neštátne zdravotnícke zariadenia nemajú spravodajskú povinnosť,” informovalo ministerstvo.

Riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Milan Laurinc pre agentúru SITA uviedol, že komora nemá údaje o priemernej mzde sestier. Disponuje iba údajmi o základnej zložke mzdy. Tá sa pri odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov riadi mzdovým automatom vychádzajúcim zo zákona. Je nižšia ako priemerná, pretože nezohľadňuje nadčasy ani iné príplatky.

Rozdiel v odborných spôsobilostiach

Mzda sa tiež líši pri odborných spôsobilostiach. Zatiaľ čo sestra alebo pôrodná asistentka bez špecializácie zarobila v roku 2016 takmer 695 eur, v roku 2019 to bolo 849 eur. To je nárast asi o 22 %. Mzda sestry a pôrodnej asistentky s pokročilou praxou sa podľa Laurinca v uvedených rokoch zvýšila z takmer 824 eur na 1 049 eur. Ide o 27-percentné navýšenie.

“I napriek tomu, že garantovaná, nárokovateľná základná zložka mzdy rastie a veríme, že aj naďalej bude, musíme upozorniť na to, že niektorí zamestnávatelia si zvyšujúce náklady na mzdy kompenzujú znižovaním nenárokovateľných zložiek mzdy,“ povedal Laurinc.

Ako príklad uviedol osobné ohodnotenie, motivačný príplatok, zmenný príplatok, rizikový príplatok, či príplatok za zvlášť náročnú prácu na vybraných pracoviskách. Mnohí zamestnávatelia podľa neho stále, i napriek tomu, že je sestier a pôrodných asistentiek nedostatok, nepreplácajú ani nadčasovú prácu.

Slovenská lekárska komora nevedela agentúre SITA poskytnúť presné informácie o výškach miezd lekárov. “Máme len všeobecnú informáciu – platy lekárov predstavujú 2,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve a každý rok sa valorizujú,” uviedla komora.

Odporúčané články

Slovenské eZdravie je lídrom elektronizácie zdravotníctva v krajinách V4 Lekárska komora vyzvala ministerku a premiéra, aby riešili alarmujúcu situáciu

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Slovensko opäť čaká horúci víkend, pre niektoré okresy platí výstraha prvého stupňa Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Na stavbu stožiara pred parlamentom môžu prispieť aj Slováci, niektorí údajne prejavili záujem Danko vyzýva veľvyslancov, aby svojou účasťou podporili aj pochod Hrdí na rodinu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X