Priemerné mzdy zdravotných sestier rástli rýchlejšie, ale platy lekárov presiahli dvetisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zdravotné sestry
Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 16. júna – Priemerné mesačné mzdy zdravotných sestier v zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) a vyšších územných celkov (VÚC) od roku 2016 rástli rýchlejšie ako lekárske.

Vedia len o základnej zložke mzdy

Kým priemerná mesačná mzda lekára v roku 2016 bola vo výške 2 504 eur, v prvom štvrťroku 2019 dosiahla 2 813 eur. Je to nárast o vyše 12 %. V prípade sestier išlo o nárast z 1 067 eur na 1 284 eur, čiže asi 20-percentné zvýšenie.

Vyplýva to z údajov zdravotníckych zariadení v zriaďovateľskej a zakladateľskej pôsobnosti MZ a vyšších územných celkov, ktoré agentúre SITA poskytlo ministerstvo zdravotníctva. “Zdravotnícke zariadenia iných rezortov a neštátne zdravotnícke zariadenia nemajú spravodajskú povinnosť,” informovalo ministerstvo.

Riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Milan Laurinc pre agentúru SITA uviedol, že komora nemá údaje o priemernej mzde sestier. Disponuje iba údajmi o základnej zložke mzdy. Tá sa pri odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov riadi mzdovým automatom vychádzajúcim zo zákona. Je nižšia ako priemerná, pretože nezohľadňuje nadčasy ani iné príplatky.

Rozdiel v odborných spôsobilostiach

Mzda sa tiež líši pri odborných spôsobilostiach. Zatiaľ čo sestra alebo pôrodná asistentka bez špecializácie zarobila v roku 2016 takmer 695 eur, v roku 2019 to bolo 849 eur. To je nárast asi o 22 %. Mzda sestry a pôrodnej asistentky s pokročilou praxou sa podľa Laurinca v uvedených rokoch zvýšila z takmer 824 eur na 1 049 eur. Ide o 27-percentné navýšenie.

“I napriek tomu, že garantovaná, nárokovateľná základná zložka mzdy rastie a veríme, že aj naďalej bude, musíme upozorniť na to, že niektorí zamestnávatelia si zvyšujúce náklady na mzdy kompenzujú znižovaním nenárokovateľných zložiek mzdy,“ povedal Laurinc.

Ako príklad uviedol osobné ohodnotenie, motivačný príplatok, zmenný príplatok, rizikový príplatok, či príplatok za zvlášť náročnú prácu na vybraných pracoviskách. Mnohí zamestnávatelia podľa neho stále, i napriek tomu, že je sestier a pôrodných asistentiek nedostatok, nepreplácajú ani nadčasovú prácu.

Slovenská lekárska komora nevedela agentúre SITA poskytnúť presné informácie o výškach miezd lekárov. “Máme len všeobecnú informáciu – platy lekárov predstavujú 2,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve a každý rok sa valorizujú,” uviedla komora.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Milan Laurinc
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiekSLK Slovenská lekárska komora