Priemerný vek pediatrov na Slovensku je 59 rokov, v mnohých okresoch nemá kto liečiť a deti sa nevedia dostať k zdravotnej starostlivosti

Pediater
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Sto detí z celkového počtu 5,2 milióna poistencov na Slovensku sa nevie dostať do 25 minút k pediatrovi. Miestnu dostupnosť nemajú zabezpečenú v piatich obciach v okrese Humenné a jednej obci z bardejovského okresu.

Vysoký vek všeobecných lekárov

Ambulancie všeobecných lekárov pre dospelých sú dostupné do 25 minút obyvateľom všetkých obcí. Vyplýva to z výsledkov vyhodnocovania verejnej minimálnej siete, ktoré ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na webe.

Rezort zdravotníctva ďalej uvádza, že priemerný vek všeobecných lekárov pre dospelých je 57 rokov, pričom najstarší lekár má 95 rokov. Približne 41 percent lekárskych miest tvoria úväzky v dôchodkovom veku.

Priemerný vek pediatrov je 59 rokov. Najstarší lekár pre deti a dorast má 93 rokov. Takmer polovica z nich je v dôchodkovom veku.

Lekári chýbajú takmer všade

Až 66 okresov na Slovensku nemá požadovaný počet všeobecných lekárov. Okres Martin a košický, michalovský, humenský a medzilaborecký okres majú zabezpečenú kapacitu všeobecných ambulancií na viac ako sto percent. V 58 okresoch chýba potrebný počet pediatrov.

Nová verejná minimálna sieť je súčasťou reformy všeobecnej ambulantnej starostlivosti. Má identifikovať okresy s nedostatočným počtom všeobecných lekárov a vyčísliť počet chýbajúcich lekárov.

Rôzne stupne ohrozenia

Okresy sa rozdeľujú podľa stupňa ohrozenia v zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti na kriticky nedostatkové, rizikovo nedostatkové, rizikové a zabezpečené.

Okresy dostanú podľa identifikovaného stupňa ohrozenia príspevok na podporu zriaďovania všeobecných ambulancií na obdobie august 2022 až júl budúceho roku.

Podpora otvárania nových ambulancií primárnej starostlivosti je financovaná z plánu obnovy. Rezort plánuje obdobné úpravy verejnej minimálnej siete aj špecializovaných ambulancií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR