Primeraná ziskovosť zdravotných poisťovní sa upraví, finálny návrh zákona chcú predstaviť vláde

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
VšZP, Dôvera, Union
Foto: SITA - koláž SITA Zdravotníctvo.

Primeraná ziskovosť zdravotných poisťovní je v novom návrhu zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti upravená na 10 percent z vloženého kapitálu spoločnosti ročne.

Návrh, ktorý prešiel medzirezortným pripomienkovým aj rozporovým konaním, v pondelok novinárom predstavil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Návrh predstavia na rokovaní vlády

Účastníkmi odbornej diskusie boli aj Ministerstvo financií SR, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, tím expertov na ústavné právo, ako aj zástupcovia zdravotných poisťovní. Tento návrh plánuje Ministerstvo zdravotníctva SR v stredu predstaviť na rokovaní vlády ako súčasť reformy zdravotníctva.

Ukazovateľ ziskovosti zdravotných poisťovní je podľa ÚDZS na hornej hranici toho, čo môžu očakávať spoločensky zodpovední súkromní investori v akomkoľvek, a teda nielen v regulovanom odvetví, akým je zdravotníctvo. Ukazovateľ je stanovený na maximálnej možnej hranici rozpätia, pričom prehodnocovať a zverejňovať sa bude raz ročne k 30. júnu.

Zisky sa preúčtujú do nového fondu

Zisky presahujúce definovanú hranicu 10 percent môžu zdravotné poisťovne preúčtovať do novovytvoreného Fondu kvality zdravia.

„Spôsob využitia prostriedkov z predmetného fondu bude regulovaný zákonom, aby nemohlo dochádzať k ich zneužívaniu. Definícia využitia bude vychádzať z aktuálnej spoločenskej objednávky, pričom sa môže meniť a dopĺňať v čase podľa aktuálnych priorít a potrieb poistencov,” uviedla predsedníčka úradu Renáta Bláhová.

Tieto prostriedky by sa mali využiť na úhradu liekov podľa osobitného predpisu, teda takzvaných výnimkových liekov, prípadne na realizáciu onkologických skríningových programov.

Cieľom je bezproblémové fungovanie poisťovní

Finálne znenie zákona má zabezpečiť bezproblémové fungovanie zdravotných poisťovní pri zamedzení neprimeranej návratnosti súkromného kapitálu, avšak pri zachovaní pluralitného modelu zdravotníckeho poistenia.

„Veríme, že tento návrh nielenže má potenciál zabezpečiť stabilizáciu a predvídateľnosť trhu, po ktorom už všetci dlhodobo volajú, ale aj prilákať nové investície a investorov na náš trh, čo by mohlo priniesť mnohé benefity pre poistencov a občanov Slovenska,” doplnila Bláhová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Renáta Bláhová
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRRRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosťÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou