Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Senior_koleno.jpg
Foto: Pixabay.com
29. 05. 2019 14:37 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Príspevky pre desaťtisíce opatrovateľov sa od júla zvýšia

Asociácia odborných pracovníkov sociálnych služieb víta každé zvýšenie príspevku na opatrovanie. Minimálnu mzdu však nepovažuje za adekvátnu fyzickej a psychickej náročnosti povolania.

Takmer 34-tisíc opatrovateľov v produktívnom veku a takmer 23-tisíc opatrovateľov, ktorí dostávajú dôchodkovú dávku, bude mať od začiatku júla tohto roka nárok na vyšší príspevok na opatrovanie.

Tento príspevok sa pre poberateľov v produktívnom veku pri celodennom opatrovaní jednej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) zvýši o 61 eur na 430,35 eura mesačne. Suma príspevku tak dosiahne výšku tohtoročnej čistej minimálnej mzdy.

Ak poberateľ príspevku dostáva nejaký druh dôchodku a celodenne opatruje jednu osobu s ŤZP, príspevok stúpne o 30,50 eura na 215,18 eura. Vyplýva to z nariadenia vlády o výške sadzby na hodinu osobnej asistencie a výške peňažného príspevku na opatrovanie, ktoré v stredu schválila vláda.

Rastie aj sadzba za hodinu asistencie

O 80 eur na 572,36 eura od polovice tohto roka stúpne príspevok na opatrovanie pre osobu v produktívnom veku, ktorá celodenne opatruje dve a viac osôb s ŤZP.

Ak sa opatrovateľ v produktívnom veku stará časť dňa o jednu osobu s ŤZP, pôjde o zvýšenie o 52,50 eura na 378,70 eura. Ak sa časť dňa stará o dve a viac osôb s ŤZP, príspevok pôjde nahor o 70,50 eura na 532,30 eura.

V prípade opatrovateľov, ktorí dostávajú niektorý z dôchodkov, výška príspevku na opatrovanie zodpovedá polovičnej sume z príspevku pre opatrovateľa v produktívnom veku.

Schváleným nariadením sa tiež zvyšuje sadzba na jednu hodinu osobnej asistencie, a to o 0,36 eura na 4,18 eura. Táto sadzba slúži na výpočet výšky peňažného príspevku na osobnú asistenciu. Podľa ministerstva práce a sociálnych vecí by sa mal tento príspevok zvýšiť v priemere mesačne o 50 eur. To by malo pozitívne pocítiť 10,4 tisíca ľudí s ŤZP a približne 13,5 tisíca asistentov.

Zvýšenie príspevkov na opatrovanie a sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie si v druhom polroku tohto roka zo štátneho rozpočtu vyžiada 17,2 milióna eur. V budúcom roku to bude 43,1 milióna eur.

AOPP: Minimálna mzda je neadekvátna

Asociácia odborných pracovníkov sociálnych služieb (AOPSS) víta každé zvýšenie príspevku na opatrovanie. Minimálnu mzdu však nepovažuje za adekvátnu fyzickej a psychickej náročnosti, ktorú si vyžaduje opatrovateľské povolanie.

Ako ešte v apríli uviedla prezidentka AOPSS Mária Kovaľová, opatrovatelia sú vystavovaní psychickej aj senzorickej záťaži. Zvyšuje ich vyčerpanosť, chorobnosť, syndróm vyhorenia a v neposlednej miere aj chybovosť pri samotnom výkone.

„Ak budeme chcieť bezpečné a kvalitné opatrovanie, budeme musieť zvýšiť príspevky o ešte raz takú sumu, ako majú opatrovatelia dnes,“ tvrdí.

Podobne je to podľa nej aj s osobnou asistenciou. „Celodenné opatrovanie je samo o sebe náročné a preto by malo byť kompenzované finančne, aby si opatrovatelia mohli dovoliť v pravidelných intervaloch oddych spojený s rehabilitáciou tela a možno s meditáciou pre dušu,“ uviedla Kovaľová.

Politici podľa nej zanedbali túto starostlivosť. Nepripravovali sa na demografický vývoj vedomostnou, zdravotnou, ani sociálnou politikou dostatočne a odborne správne.

Odporúčané články

Samospráva chce rozvíjať opatrovateľskú službu v Banskej Bystrici Žiar nad Hronom posilní opatrovateľskú službu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X