Príznaky dlhého COVIDu niektorí ľudia pociťujú mesiace. Môže im s tým pomôcť vakcína?

Stres, únava
Foto: ilustračné/ Thinkstock.com

To, koľko Slovákov trápi takzvaný dlhý COVID, jasné nie je. Odborníci však hlásia, že môže ísť o päť až 10 percent ľudí, ktorí prekonali COVID-19. Symptómy môžu trvať niekoľko týždňov či mesiacov. Dôvody pritom stále nie sú jasné.

Príznaky sú rôzne, od dýchavičnosti, pretrvávajúceho kašľa, únavy, až po mozgovú hmlu, ktorá sťažuje koncentráciu. Medzi menej časté patria vypadávanie vlasov, hučanie v ušiach, vyrážky na nohách či zmeny v menštruačných cykloch.

Netýka sa to navyše iba tých pacientov, ktorí mali ťažký priebeh ochorenia. Dlhý COVID môže postihnúť aj ľudí, ktorí sotva zaznamenali nejaké príznaky v rámci akútnej infekcie vírusom SARS-CoV-2.

Všetkých tých, ktorí musia s dlhým COVIDom bojovať, však rovnako zaujíma odpoveď na otázku, či im vakcína proti COVID-19 pomôže sa príznakov zbaviť a ochráni ich pred ďalšou nákazou. Čo na to hovoria vedci?

Výsledky prieskumu

Podľa niektorých štúdií by vakcína mohla s príznakmi dlhého COVIDu naozaj pomôcť. Prieskum z mája 2021 na University of Exeter a University of Kent ukázal, že takmer 57 percentám opýtaných očkovanie s dlhým COVIDom naozaj pomohlo.

Z celkovo 900 opýtaných niektorí videli, že všetky ich príznaky zmizli. U ďalších vakcína pomohla len s niektorými príznakmi. Na druhej strane, takmer 19 percent zaznamenalo zhoršenie symptómov, zvyšok hlásil nezmenený stav.

Odborníci tvrdia, že očkovacie látky pomáhajú imunitnému systému bojovať proti zvyškovému vírusu, ktorý sa skrýva v ich telách. Vakcína však rovnako môže zároveň zabrániť imunite vysporiadať sa s infekciou po svojom, čím nastáva preťaženie organizmu.

Závery štúdie

Nedávna, ešte odborníkmi nekonzultovaná štúdia uverejnená na stránke bioRxiv sa zaoberá aj otázkou, či sa očkovaní ľudia musia obávať dlhého COVIDu, ak sa ešte len nakazia vírusom SARS-CoV-2.

Táto analýza zbierala dáta na sociálnej sieti, kde sa 44 z celkovo 1 949 plne zaočkovaných účastníkov vyjadrilo, že mali symptomatický priebeh ochorenia COVID-19 aj napriek očkovaniu. Ďalších 24 uviedlo, že trpí dlhým COVIDom.

Tieto výsledky sú vôbec prvé svojho druhu, či však budú mať význam aj do budúcna, jasné nie je, nakoľko o variante Delta sa hovorí, že vakcíny pri ňom môžu byť menej účinné, ako uvádza portál IFL Science.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie University of ExeterUniversity of Kent