Problémy pri vyprázdňovaní močového mechúra môže vyriešiť aj samocievkovanie

samocievkovanie
Foto: FNsP Žilina

Cievkovanie, čiže zavedenie katétra do močového mechúra, nepatrí medzi príjemné spomienky tých, čo ho zažili. Predstava, že niekto si tento zákrok spraví dobrovoľne a sám, je zvláštna.

A predsa – môže výrazne pomôcť ľuďom s problémami vyprázdňovania mechúra.

Neskúšajte to však amatérsky. Správny postup učia odborníci z urologického oddelenia žilinskej nemocnice. Konkrétne v centre čistej intermitentnej katetrizácie, skrátene ČIK.

Problém so zvyškovým močom

Zväčša ide o pacientov s diagnózou skleróza multiplex, svalovou dystrofiou, pacientov po akútnej mozgovo-cievnej príhode či po úrazoch.

Liečime pacientov aj v komplikovanejších a špecifických prípadoch. Ide o rôzne problémy, ktoré sa snažíme riešiť individuálne a liečbu prispôsobiť pacientovi na mieru. Aj preto u nás vzniklo napríklad i ČIK centrum,“ vysvetlil primár oddelenia urológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Roman Mráz.

ČIK centrum je v žilinskej nemocnici k dispozícii pre dospelých, ale v spolupráci s oddelením pediatrie tiež pre detských pacientov s problémami vyprázdňovania močového mechúra.

Ako uvádza vedúca sestra oddelenia urológie FNsP Žilina Edita Soláriková, problém u pacientov spočíva v tom, že pacienti sa síce dokážu spontánne vymočiť, no napriek tomu ostane v močovom mechúre tzv. reziduum – zvyškový moč. Ten je podkladom pre chronický infekt, tvorbu močových alebo obličkových kameňov a môže viesť až k akútnemu zlyhaniu obličiek.

Doteraz sme takúto situáciu riešili zavedením trvalého močového katétra. Pre pacienta to často znamená mnoho obmedzení, najmä v spoločnosti a na verejnosti. Dnes už je však možnosť využívať i samocievkovanie,“ vysvetlila Soláriková.

Všetko je otázkou cviku

Samocievkovanie zo začiatku môže naháňať trochu strach. „V ČIK centre sa snažíme pacientov čo najviac edukovať a ukázať im, že je to len o cviku. Po dvoch, troch razoch sa prvotné obavy skutočne vytrácajú a pacienti si to nevedia vynachváliť,“ priblížila vedúca sestra žilinskej urológie.

V prípade záujmu je dôležité absolvovať prvotnú diagnostiku s lekárom na urologickej ambulancii FNsP Žilina. Na jej základe je indikovaná liečba podľa potrieb a ochorenia pacienta.

Pre samocievkovanie poskytuje oddelenie urológie kompletný servis, edukáciu, nácvik i ďalšiu starostlivosť.

Pacient si v tomto prípade denne sám zavádza jednorazový katéter cez močovú rúru do močového mechúra. Na začiatku si vyberie pomôcky, ktoré mu vyhovujú a tie mu každý mesiac domov doručí kuriér. Služba i vybavenie sú plne hradené zdravotnou poisťovňou, takže nie je potrebné nič doplácať,“ uzavrela Soláriková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edita SolárikováRoman Mráz
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina