Problémy so zubami môžu mať vplyv aj na ďalšie ochorenia

Zubár, stomatológ, zuby, zubný kaz, vyšetrenie
zubár Foto: Thinkstock

Ak ste v tomto roku nestihli preventívnu prehliadku u zubného lekára, máte hneď dva problémy.

Jedným je, že v prípade potreby ošetrenia na budúci rok budete márne čakať na príspevok od zdravotnej poisťovne.

No zásadnejším problémom môže byť dopad na vaše zdravie.

Zákerný zápal

Preventívku u zubného lekára absolvuje len asi polovica populácie. Podľa lekárov sa to rovná hazardu s vlastným zdravím.

„Práve pokazené zuby a poškodený závesný aparát vedia byť zdrojom závažných zdravotných problémov,“ tvrdí zubná lekárka Monika Ivicová zo zubnej kliniky Doktor Martin. Práve preto sa lekári snažia dívať na zdravotný problém v súvislosti s celým organizmom a využívajú tak tzv. holistický prístup.

S množstvom baktérií v našich ústach bojujeme prevenčne čistením. V prípade, že hygiena zlyhá a baktéria sa premnoží v okolí zuba, vznikne zápal, ktorý postihne ďasná.

Zápal sa postupne šíri hlbšie do zuba, kostí a najmä do krvi. To spôsobuje problémy v celom tele.

Riziko rovnajúce sa fajčeniu a obezite

Infekcia v ústach zvyšuje pravdepodobnosť infarktu a mozgovej mŕtvice. Ak zápal prejde do infekcie a liečba sa zanedbá, situácia môže viesť až k smrti.

„Práve zanedbaná ústna hygiena, ktorá časom vedie k vážnym a rozsiahlym zápalom ďasien, stojí v popredí všetkých potenciálnych zdrojov infekcie a rizika poškodenia vzdialeného orgánu,“ upozorňuje Ivicová.

British Dental Journal vo svojej štúdii z roku 2013 uviedol, že pokazené zuby ohrozujú naše srdce rovnako ako fajčenie či obezita. Odôvodňujú to tým, že krvou môžu baktérie prísť až k srdcu, upchať cievy a spôsobiť zápal srdcového svalu, zrazeninu, infarkt alebo mozgovú mŕtvicu.

Nebezpečenstvo aj v tehotenstve

Odborníci taktiež hovoria o súvislosti medzi predčasným pôrodom a paradentózou. I keď je veľké množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú predčasné narodenie plodu, no zápal a infekcia sa ukazujú ako jeden z vinníkov, ktorý sa podieľa na nedobrom vývoji dieťaťa v maternici.

Súvisí to s hormonálnym obrazom, ktorý by si mali dať spraviť ženy túžiace otehotnieť už ako prevenciu. Podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne však prvú preventívnu prehliadku absolvuje iba 10 % tehotných žien a druhú iba okolo 1 %.

V kresle zubného lekára sa však pacient môže ocitnúť aj pred chirurgickým zákrokom.

„Štandardným krokom pred absolvovaním záväznej operácie na srdci, pri celkovej výmene kĺbu a mnohých iných častí je odoslanie pacienta do ambulancie zubného lekára po potvrdenie, respektíve vylúčenie tzv. fokusov – teda zápalových ložísk v dutine ústnej, ktoré by mohli pri zákroku pacienta ohroziť na živote,“  uzatvára Ivicová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monika Ivicová
Firmy a inštitúcie zubná klinika Doktor Martin