Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
|
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: GettyImages
19. 03. 2019 9:31 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Program transplantácie srdca slávi 21 rokov

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a.s. (NÚSCH, a.s.), Bratislava si pripomína už 21. výročie založenia Programu transplantácie srdca na Slovensku. Zároveň je to aj výročie prvej úspešnej transplantácie srdca v NÚSCH a v novodobých dejinách samostatnej Slovenskej republiky.

Ako informovala hovorkyňa ústavu Soňa Valášiková, systematický program transplantácie srdca na Slovensku založil prof. Juraj Fabián. Pod jeho vedením vznikla v Bratislave pracovná skupina „Transplantácia srdca.“

Po viacročnej príprave v noci z 20. na 21. marca 1998 chirurgický tím pod vedením Viliama Fischera transplantoval srdce vtedy 58-ročnému príjemcovi. Pacient Štefan Petrík z Jura nad Hronom žil s transplantovaným srdcom 9,5 roka. Pritom nezomrel na srdcové ochorenie.

Transplantácií treba stále viac

Transplantácia srdca predstavuje štandardnú liečebnú metódu inak neriešiteľného chronického zlyhávania srdca. Počet pacientov, ktorí by takúto liečbu potrebovali, sa neustále zvyšuje. Ide o celosvetový trend.

Srdce_svieti.jpg
Foto: Pixabay.com

V súčasnosti už má NÚSCH za sebou 325 úspešných transplantácií srdca, 313 dospelých pacientov a dvanásť detí. NÚSCH tiež prebral do dlhodobej starostlivosti 72 slovenských občanov, ktorí podstúpili  transplantáciu srdca v zahraničí, prevažne v Českej republike, do roku 1998.

K 31. decembru 2018 bolo na čakacej listine na transplantáciu 47 pacientov.

Nedostatok darcov

Počet transplantácií srdca v SR stagnuje v poslednom čase na približne 20 ročne. To však zďaleka nezodpovedá počtu čakateľov, upozornila primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Eva Goncalvesová.

„Hlavným dôvodom je nedostatok darcov. Každý úspešný transplantačný program závisí od identifikácie potenciálneho darcu,“ uviedla.

Počas roka 2018 bolo ohlásených len 33 potenciálnych darcov srdca.

Christiaan Barnard
Christiaan Barnard | Foto: Wikipedia / Eric Koch

Ako to bolo po prvý raz

Historicky prvú transplantáciu srdca na svete uskutočnil Christiaan Neethling Barnard 3. decembra 1967 v Kapskom meste. Zákroku sa podrobil 55-ročný muž s ťažkým poškodením a globálnym zlyhávaním myokardu.

Reakcie boli rôzne – od nadšenia až po skepsu. Bez ohľadu na to však táto úplne prvá transplantácia srdca bola veľmi silným podnetom pre desiatky a až stovky kardiochirurgov Christiaana Neethlinga Barnarda nasledovať.

K nim sa zaradila aj skupina lekárov II. chirurgickej Kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave pod vedením akademika Karola Šišku.

Na tomto pracovisku vykonali prvú, no neúspešnú transplantáciu srdca v bývalom Československu, a to 9. júla 1968. Podľa dostupných údajov to bola 25. transplantácia srdca na svete vôbec. Pacientka však zomrela po šiestich hodinách, aj keď v tom čase, to nebolo nič neobvyklé. Podobne skončilo aj úsilie väčšiny transplantačných tímov na celom svete.

Zdroj: NÚSCH

Odporúčané články

Transplantácie zachránili na Slovensku od roku 1990 vyše štyritisíc životov NÚSCH nainštaloval nový CT prístroj

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X