Projekt novej nemocnice v Martine by mohla financovať aj EIB

Vazil
VIceprezident Európskej investiènej banky Vazil Hudák | Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková
Môže ísť o financovanie v objeme 100 až 120 mil. eur.

Projekt novej nemocnice v Martine by sa mohol financovať aj prostredníctvom Európskej investičnej banky (EIB). V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol viceprezident banky Vazil Hudák.

“V závislosti od toho, ako sa ďalej bude vyvíjať a formovať samotný projekt, pozeráme na financovanie v objeme niekde medzi 100 až 120 mil. eur,” uviedol.

Viceprezident očakáva, že projekt by sa mohol v otázkach týkajúcich sa rámcovej dohody o financovaní uzavrieť ešte v tomto roku. “Zrejme ešte nie samotné čerpanie, ale podpis rámcovej zmluvy áno,” konštatoval.

Presné čísla ešte nie sú známe

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) pre agentúru SITA uviedlo, že dlhodobo komunikuje s EIB o možnostiach či už finančnej spolupráce na projektoch, alebo poradenskej činnosti, ktorú EIB vie poskytnúť. Cieľom je, aby sa zrýchlil a zlepšil proces príprav prípadných investícií.

“Nová univerzitná nemocnica v Martine bola od svojho počiatku komunikovaná a úzko pripravovaná aj za účasti EIB,” vysvetlilo ministerstvo.

Rezort však informoval, že v prípade zdrojov pre výstavbu nemocnice komunikuje aj so Slovenským investičným holdingom. Projekt bude mať aj finančnú účasť štátu.  “Presné čísla ohľadom financovania projektu ešte nie sú známe,” uviedlo ministerstvo.

UNM
Foto: SITA/Milo Fabian

MZ rátalo s viacerými alternatívami financovania, ktoré budú analyzované po dokončení určitých technických analýz, ktoré by mali prebiehať do konca jesene 2019.

„Potom sa pripravia alternatívy financovania projektu a materiál sa predloží na schválenie Vládou SR,“ dodalo ministerstvo zdravotníctva.

Nová UNM

Ministerstvo zdravotníctva informovalo o zámere postaviť novú univerzitnú nemocnicu ešte v októbri 2018.

Nová nemocnica má byť umiestnená v lokalite Veľká hora, v bezprostrednej blízkosti areálu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského, Výskumného centra BioMed Martin, ako aj plánovanej budovy Biobanky. Vznikol by tak ucelený moderný medicínsky komplex, zahŕňajúci vzdelávacie a výskumné aktivity.

Zámerom výstavby Novej univerzitnej nemocnice v Martine sa zaoberal aj vládny kabinet. Koncom minulého roka zobral na vedomie návrh realizácie výstavby novej nemocnice, ktorý predložila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EIB Európska investičná bankaUN Martin Univerzitná nemocnica Martin