Projekt novej UNB nespĺňa podľa odbornej obce kritériá koncovej, ani univerzitnej nemocnice

Nemocnica Rázsochy
Foto: SITA / Michal Burza

AKTUALIZOVANÉ – Podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského je zarážajúci počet lôžok, ktoré ministerstvo plánuje v nemocnici na Rázsochách. Koncová univerzitná nemocnica by mala mať podľa neho minimálne 1 100 lôžok, nie plánovaných 653.

Projekt novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave nespĺňa kritériá ani koncovej, ani univerzitnej nemocnice. Aktuálny proces nepostupuje žiaducim tempom. Vyhlásili to v piatok na tlačovej konferencii zástupcovia akademickej lekárskej obce, odborných lekárskych spoločností a lekárov.

Prekvapivo málo lôžok

Podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského je zarážajúci počet lôžok, ktoré ministerstvo plánuje v nemocnici na Rázsochách.

Koncová univerzitná nemocnica by mala mať minimálne 1 100 lôžok, nie plánovaných 653.

„Pri plánovaní počtu lôžok a štruktúre lôžok vôbec neboli zohľadnené názory a pripomienky odbornej obce, čo mi príde dosť absurdná situácia, že analytici na ministerstve rozhodnú, aké lôžka a koľko má byť v nemocnici. Pritom sa nespýtajú jednotlivých odborníkov,“ povedal Visolajský.

Upozornil aj na to, že najmenšia fakultná nemocnica v Trnave má 638 lôžok a druhá najmenšia fakultná nemocnica v Nových Zámkoch má 660 lôžok. „Už len z tohto počtu lôžok nebude nemocnica Rázsochy spĺňať kritériá univerzitnej, koncovej nemocnice,“ zhrnul s tým, že výhrady má odborná obec aj k štruktúre.

Majú obavy, že nová nemocnica príde neskoro

Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Juraj Šteňo konštatoval, že nemocnicu na Rázsochách treba vybudovať čo najskôr, aby pracovníci UNB videli „svetlo na konci tunela“, aby neodchádzali pred jej dokončením do iných zdravotníckych zariadení, najmä do novej súkromnej nemocnice.

„Nemocnica nemôže byť len prílepkom súkromnej nemocnice, musí byť plnohodnotná univerzitná nemocnica, komplexná,“ poznamenal.

Šteňo poukázal aj na to, že chýba medicínsky plán, na základe ktorého by bolo jasné aká tá nemocnica bude. „Máme veľkú obavu, že tá nemocnica bude tak neskoro, že medzitým nám pracovníci univerzitných kliník odídu na iné pracoviská,“ povedal.

Predniesli požiadavky

Odborná verejnosť predložila ministerstvu požiadavky, podľa ktorých by sa mali zastaviť aktivity vedúce k útlmu činností nemocníc UNB Staré mesto (Mickiewiczova) a Dérerovej nemocnice na Kramároch a zároveň by sa mali dofinancovať tieto nemocnice, aby boli zabezpečené a posilnené prioritné činnosti kliník Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a UNB až do obdobia, kedy budú môcť byť premiestnené do Nemocnice Rázsochy.

Požadujú aj zverejnenie plánov na reorganizáciu a rekonštrukciu, respektíve dostavanie nemocnice Ružinov, ktorá spolu s Nemocnicou Rázsochy má tvoriť novú UNB, a ich pripomienkovanie odbornou verejnosťou.

Predložiť by sa mali aj všetky dokumenty relevantné pre prípravu výstavby a pre výstavbu novej UNB, t.j. znaleckých posudkov, podkladov k búraniu jestvujúcej stavby a záväzných termínov búrania, začiatku a ukončenia výstavby.

Výstavba novej UNB sa musí podľa zástupcov stať prioritou vlády a stavbou so štatútom významnej investície, musí byť stanovený čo najskorší termín uvedenia UNB do prevádzky a za dodržanie tohto termínu musí byť zodpovedná priamo Vláda SR.

MZ: Nebol to projekt od stola

„Ministerstvo zdravotníctva je pri realizácii novej univerzitnej nemocnice striktne viazané uznesením vlády z apríla minulého roku, ktoré jasne a presne definuje jednotlivé kroky a parametre novej UNB,“ uviedla rezortná hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Koncepcia schválená vládou podľa nej v žiadnom prípade nevznikla na úradníckom stole, ale práve naopak sa na nej od počiatku podieľalo množstvo lekárov a odborníkov, bola okrem toho prístupná na pripomienkovanie v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

„Projekt novej UNB je založený primárne na novovybudovanej nemocnici na Rázsochách a na komplexne zrekonštruovanej nemocnici v Ružinove. Rovnako počíta s využívaním ostatných existujúcich bratislavských nemocníc,“ poznamenala Eliášová.

Môže byť aj viac lôžok

Aktuálne sa realizujú pravidelné stretnutia pracovnej skupiny medicinálneho plánovania novej Univerzitnej nemocnice. Ministerstvo tvrdí, že je pripravené vyjsť v ústrety aj tým lekárom, ktorí požadujú v novej UNB viac lôžok, ako definuje koncepcia prijatá vládou.

„V rámci prípravy projektu bude kladený dôraz na priestory, ktorú musia byť expandovateľné, adaptovateľné pre prípadné rozšírenie kapacity lôžkového fondu v ďalších priestoroch v II. a prípadne aj III. fáze výstavby. V zmysle harmonogramu je termín na začatie verejného obstarávania na dodávateľa stavby rok 2020,“ priblížila Eliášová.

Proces verejného obstarávania na dodávateľa zákazky „Nemocnica Rázsochy – búracie práce“ je aktuálne v procese vyhodnocovania. Predpokladaný termín ukončenia je v júli tohto roka.

„Aktuálne sme v procese vyhlásenia procesu Verejného obstarávania pre komplexnú prípravu projektovej dokumentácie novej UNB,“ dodala hovorkyňa. Zámerom je výstavba komplexnej univerzitnej nemocnice, s dôrazom na výučbu nových zdravotníckych pracovníkov, výskum a najmä poskytovanie najnáročnejšej a najkomplexnejšej zdravotnej starostlivosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieUNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava RázsochyUNB Univerzitná nemocnica Bratislava