Proti koronavírusu očkuje v ambulanciách vyše 370 lekárov, Lengvarský vyzýva na pomoc aj ostatných

MZ SR: Spustili skríning rakoviny krčka maternice
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Vo svojich ambulanciách proti koronavírusu reálne očkuje už 374 lekárov, v centrálnom registri zmlúv je uzavretých 463 kontraktov. Doteraz prejavilo záujem spolu 634 lekárov z celého Slovenska. Ako uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, počet zaočkovaných ľudí pomáhajú zvýšiť práve lekári v ambulanciách.

Z prieskumu, ktorý si nechalo vypracovať ministerstvo zdravotníctva, vyplynulo, že za najdôveryhodnejší zdroj informácií očkovaní respondenti pokladajú svojho lekára, vyjadrila sa tak bezmála polovica z nich. Podobne vysokú mieru dôveryhodnosti majú aj slovenskí vedci, ľudia dôverujú aj informáciám od známych a príbuzných.

Lengvarský nechce preplnené nemocnice

„Lekári sú veľmi dôležitým rozmerom pre tých, ktorí s očkovaním váhajú, avšak práve vďaka tomu, že svojmu lekárovi dôverujú, sa nakoniec dajú zaočkovať. Nikto z nás už nechce zažiť to, čo sme zažili počas uplynulých zimných mesiacov. Preplnené nemocnice, desiatky zomierajúcich ľudí denne,“ podotkol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Šéf rezortu však dodal, že dnes sme v inej situácii, pretože je k dispozícii vakcína. Poďakoval lekárom za to, že očkovaním vo svojich ambulanciách pomáhajú chrániť ľudí pred vážnym priebehom COVID-19. Tých, ktorí sa do aktívneho očkovania vo svojej ambulancii ešte nezapojili, žiada, aby túto aktivitu zvážili.

„Čím viac vás bude očkovať, tým viac ľudí dokážeme ochrániť a ja vám vopred za to úprimne ďakujem,“ odkázal lekárom.

Dostupnosť očkovania je kľúčová

Minister zdravotníctva vo štvrtok otvoril podujatie pre všeobecných lekárov v Nižnej nad Oravou v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK).

„Dostupnosť očkovania sa ukazuje byť kľúčovým faktorom pri zvyšovaní zaočkovanosti v regiónoch, kde je dlhodobo o očkovanie nízky záujem. Aj z tohto dôvodu Žilinský samosprávny kraj od júla organizuje výjazdy mobilnej vakcinačnej linky VakciZuzky do najmenej zaočkovaných častí kraja. Počas výjazdov zdravotnícky tím doteraz zaočkoval 3 666 obyvateľov v 67 mestách a obciach,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Ako doplnila, očkovanie v ambulanciách lekárov je ďalším rozhodujúcim krokom v jednoduchšom a rýchlejšom prístupe k očkovaniu. V kraji majú 93 lekárov, ktorí sa prihlásili do systému a povzbudzujú všetkých občanov, aby túto možnosť využili.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Erika JurinováVladimír LengvarskýZuzana Eliášová
    Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR